Μπάγερν - Ζαλγκίρις 74-65: Στο... κυνήγι της 8άδας οι Βαυαροί (vid)

Νίκος Καρφής
Η Μπάγερν (8-10) επικράτησε της Ζαλγκίρις (3-14) με 74-65 και έμεινε κοντά στην 8άδα της Euroleague.

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Ζαλγκίρις η Μπάγερν. Οι Βαυαροί νίκησαν με 74-65 και ανέβηκαν στο 8-10 και τη 10η θέση, ρίχνοντας στο 3-14 τους Λιθουανούς που συνεχίζουν να είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάραμαζ με 16 πόντους, ενώ στον αντίποδα ο Νέμπο είχε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ. Μόλις 4 βολές σε όλο το ματς έχασαν μαζί οι δύο ομάδες.

Το ματς

Με τον Γιάραμαζ η Μπάγερν προηγήθηκε με 11-5 στα μέσα του πρώτο δεκάλεπτου, όμως ο Λεκαβίτσιους έδωσε προβάδισμα ενός πόντου (14-15) στη Ζαλγκίρις στο 9’. Ο Ρίβερς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της περιόδου (16-15).

Οι Λιθουανοί πάτησαν γκάζι, κλείδωσαν τους Γερμανούς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαέπτου και προηγήθηκαν με 19-26 χάρη στο γκολ-φάουλ του Ουέμπστερ. Ο Ρούμπιτ μείωσε σε 31-33, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Με τρίποντο ο Ομπστ έκανε το 34-33 στο 20’. Οι Λιθουανοί ήταν άστοχοι από το τρίποντο, μετρώντας 2/10 στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατα στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασαν η διαφορά στο +8 (45-37) με το καλάθι του Γιάραμαζ, ενώ ο Μιλάκνις με τρίποντο μείωσε σε 61-54 στο 30’. Ο Ρούμπιτ έδωσε αέρα 14 πόντων (72-58) στο 34’. Ο Ρούμπιτ έγραψε το 74-63 στο 37' και καθάρισε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένη, ενώ η Ζαλγκίρις σούταρε με το κάκιστο 4/19 στα τρίποντα.

O MVP: Ο Γιάραμαζ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ματς.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Καλνιέτις είχε μόλις 3 πόντους σε 15 λεπτά και δεν βοήθησε.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούτσιτς με 12 πόντους και ο Ρούμπιτ με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ βοήθησαν πολύ τη Μπάγερν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπάγερν είχε 11/13 βολές, ενώ η Ζαλγκίρις 13/15.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Γιάραμαζ είχε 16 πόντους και ήταν ο ανέλπιστος ήρωας για τους Βαυαρούς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπάγερν το ήθελε πιο πολύ για να μείνει κοντά στην 8άδα και στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε ποια ομάδα έχει στόχους για τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65