Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 94-75: Οι Βάσκοι προσγείωσαν απότομα τους Καταλανούς (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Μπασκόνια έκανε... φύλλο και φτερό την Μπαρτσελόνα στον ισπανικό «εμφύλιο» της EuroLeague καθώς την υποχρέωσε σε βαριά ήττα στην Βιτόρια με 94-75 βάζοντας «φρένο» στο σερί των εννέα σερί νικών των Καταλανών.

Με... σπασμένα τα φρένα έπαιξε η Μπασκόνια κόντρα στην Μπαρτσελόνα!

Το τελικό 94-75 αποτυπώνει την εικόνα στην «Fernando Buesa Arena» καθώς η ομάδα των Βάσκων ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

Ο Ρόκας Γκεντράιτις ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Μπόλντγουιν (16π., 8ασ.), Φοντέκιο (14π.), Ένοχ (13π., 10ριμπ.) και Κοστέλο (13π., 10ριμπ). Από την Μπαρτσελόνα «διασώθηκαν» οι Μίροτιτς (19π.), Σανλί (13π., 5ριμπ.) και Λαπροβίτολα (12π., 7ασ.)

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να είχε τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 13-17 στο 6' και να απαντήσει στο 5-0 της Μπασκόνια (18-71 στο 7') με... δικό της σερί 6-0 (18-23) μέχρι το τέλος της α' περιόδου (20-23). Μάλιστα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 20-26 και έδειχνε να έχει το μομέντουμ λόγω του Λαπροβίτολα. Όμως όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια ήταν και η... τελευταία φορά που η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν το «αφεντικό» του σκορ. Οι Κοστέλο και Γκρέιντζερ είχαν τις «απαντήσεις» έτοιμες και με εντυπωσιακό 16-0 σερί έφτασε στο +10 (36-26) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (40-34) όπου μέτρησε 9/16 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 17-5 ριμπάουντ, έναντι 9/20 δίποντα των Καταλανών, 4/13 τρίποντα και 12-3 ριμπάουντ.

Οι μόλις 11 πόντοι παθητικό της Μπαρτσελόνα στην 2η περίοδο ήταν και αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας των Βάσκων, οι οποίοι... πήραν ψυχολογία και πάτησαν ακόμα περισσότερο το πόδι στο γκάζι στην 3η περίοδο! Συγκεκριμένα ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και σκοράροντας 34 πόντους σε μια περίοδο εκτόξευσαν στον δείκτη του σκορ στο +20 (74-54) ενώ στο 32' έφτασε και στο +25 (82-57 και 87-62)! Ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε πάρει τη μπαγκέτα στο σκοράρισμα και με τους Κοστέλο και Μπόλντγουιν να βάζουν τις... δικές τους πινελιές. Κάπου εκεί... έπεσαν και οι τίτλοι τέλους στο παιχνίδι, όπου η Μπασκόνια ήταν κυρίαρχη του παιχνιδιού από τη δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο 16-0 σερί της Μπασκόνια στην 2η περίοδο, με το οποίο μετέτρεψε το -6 του 21' (20-26) σε +10 (36-26) στο 18'. Ουσιαστικά ήταν το σημείο που έκρινε και την αναμέτρηση καθώς στη συνέχεια δεν υπήρξε επιστροφή για τους Καταλανούς.

Ο MVP: Στα δύο «χωρίζεται» το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη και δη στους Γκεντράιτις (20π., 5/6τρ.), Μπόλντγουιν (16π., 8ασ.)

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: «Καρμπόν» στατιστικά είχαν οι Στίβεν Ένοχ (13π., 10ριμπ.) και Ματ Κοστέλο (13π., 10ριμπ.)

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ντέιβις, Έξουμ, Σμιτς, Χέιζ εκτός κλίματος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: «Γεμάτο» το στατιστικό της Μπασκόνια αλλά το κυριότερο όλων τα μόλις 7 λάθη για 24 τις ασίστ!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Να έχει μια ομάδα μόλις 8 λάθη εκτός έδρα και να χάνει με 19 πόντους διαφορά; Ε, δεν

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια κατάφερε να μετατρέψει το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο και να αιφνιδιάσει την Μπαρτσελόνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Άλλωστε οι Καταλανοί είχαν και πολλά προβλήματα και από ένα και σημείο και μετά δεν είχε τις δυνάμεις για να ακολουθήσει.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75