Μπάγερν - Μπασκόνια 76-81: Στο τέλος χαμογέλασαν οι Βάσκοι (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου
Η Μπασκόνια αντιμετώπισε την Μπάγερν εκτός έδρας έχοντας σημαντικές απουσίες, αλλά οι Μπόλντγουιν και Κοστέλο ήταν σε εξαιρετική βραδιά και της χάρισαν τη νίκη με 76-81.

Η Μπασκόνια παρατάχθηκε απέναντι στην Μπάγερν για την 17η αγωνιστική της Euroleague με αρκετές απουσίες, οι οποίες τελικά δεν στάθηκαν εμπόδιο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Με σκορ 76-81 πέρασαν το «εμπόδιο» των Γερμανών και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 6-11.

Μπόλντγουιν και Κοστέλο ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και... κονταροχτυπήθηκαν για τον τίτλο του ΜVP.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι φτάνοντας στο 9-5 με τον Ρούμπιτ, όμως οι γρήγορες επιθέσεις της Μπασκόνια έφεραν το 9-9 από τον Μπόλντγουιν, με τον ίδιο να γράφει το 13-20 από την περιφέρεια έχοντας σκοράρει τους 14 από τους 20 πόντους των Βάσκων. Μάλιστα, η περίοδος έκλεισε με buzzer beater του Αμερικανού γκαρντ στο 13-25.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου το τρίποντο του Πίτερς έδωσε αέρα 15 πόντων στους φιλοξενούμενους (15-30), όμως η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση και έφτασε στο 27-32 μετά από 10 συνεχόμενους πόντους του Ρίβερς και ένα καλάθι του Λούτσιτς. Η Μπασκόνια επιχείρησε να ξεφύγει, αλλά στο 2:30 πριν το ημίχρονο, ο Βάιλερ Μπαμπ μείωσε στους 3 (37-40) με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 42-46.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα το σύνολο του Σπάχια συνέχισε να σκοράρει και ο Νόκο έκανε το 42-51 για να... αναβαθμίσει ο Μπόλντγουιν σε 44-54 με γκολ-φάουλ στο 26'. Στο υπόλοιπο για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο Κοστέλο συνέβαλε σημαντικά για το +17 (48-65), ωστόσο Τόμας, Ρούμπιτ και Ρίβερς δήλωσαν «παρόντες» (55-65).

Στην καθοριστική περίοδο, ο Μαρίνκοβιτς έκανε το 56-73 στο 33ο λεπτό, αλλά το επιμέρους 9-2 με υπογραφή Γιάραμαζ έφερε την Μπάγερν ξανά στους 10 (65-75). Η προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή δεν απέφερε καρπούς και η νίκη πήγε στους Βάσκους με 76-81.

Τα δεκάλεπτα:13-25, 42-46, 55-67, 76-81

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Κυρίως από το πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο της ομάδας όπου έχτισε τη διαφορά η Μπασκόνια και μπόρεσε να... δραπετεύσει με τη νίκη.

O MVP: Ο Ουέιντ Μπόλντγουιν μέτρησε 30 πόντους με 7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 4/4 βολές, έχοντας επίσης 6 ριμπαόυντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΉΡΩΑΣ: Ο Κοστέλο που ολοκλήρωσε με 23 πόντους (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 5/7 βολές) με 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Ο ΑΔΎΝΑΜΟΣ ΚΡΊΚΟΣ: Ο Ουόλντεν που σε 19 λεπτά παρουσίας πέτυχε μόλις 3 πόντους.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 16 πόντοι που πέτυχε ο Μπόλντγουιν από τους 25 της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στην αξιολόγηση με 66 έναντι 93, τα 4 από τα 9 τρίποντα της Μπασκόνια που ήρθαν από τα χέρια του Μπόλντγουιν και οι 6 παραπάνω ασίστ των φιλοξενούμενων (9 έναντι 15).

ΤΟ ΣΧΌΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπασκόνια κατάφερε να κλείσει με θετικό τρόπο τον πρώτο γύρο και να ανεβάσει ψυχολογία ξεχνώντας για λίγο τις απουσίες της. Την ίδια ώρα στέρησε από την Μπάγερν την δυνατότητα να... κοιτάξει οχτάδα.