Ζενίτ - Μακάμπι 73-71: Ο Μπάρον λύτρωσε τη Ζενίτ στο φινάλε

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Ζενίτ προηγήθηκε ακόμα και με 17 πόντους κόντρα στη Μακάμπι κι εν τέλει επικράτησε με 73-71 χάρη στο τρίποντο του Μπίλι Μπάρον στα 9" για το φινάλε.

Η Ζενίτ πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην κανονική περίοδο και εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, μολονότι έχασε διαφορά 17 πόντων απέναντι στην αξιόμαχη Μακάμπι.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε από το 23-6 στα τέλης της πρώτης περιόδου, πήρε κεφάλι στο σκορ με 70-71 στα 17" για το τέλος ωστόσο ο Μπίλι Μπάρον κλείδωσε τη νίκη για τη Ζενίτ με μεγάλο τρίποντο.

Ο αγώνας

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του ματς με τη Μακάμπι και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Μπάρον ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 16-6 στο 6'. Μάλιστα ο Αρτούρας Γκουντάιτις ευστόχησε για το +17 (23-6, 8:35) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-10 για τους γηπεδούχους.

Ακολούθως η Μακάμπι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρη τον Τζέιλεν Ρέινολντς ωστόσο η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-26, σουτάροντας με 58.3% στο τρίποντο (7/12) και υποχρεώνοντας τη Μακαμπι σε 12 λάθη σε αυτό το διάστημα. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 45-36 με τον Ρέινολντς, ο Ντέρικ Ουίλιαμς μείωσε σε 53-47 με 2/2 βολές ενώ Ντμίτρι Κουλάγκιν διαμόρφωσε το 56-47 στο 30'.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 67-62 με τον Έβανς ενώ ο εκπληκτικός Ρέινολντς τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 67-64 στο 1:40 για το τέλος. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για τη Ζενίτ, ο Ουίλιαμς τελείωσε τη φάση με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό για το προβάδισμα της Μακάμπι με 70-71 στα 17"! Στην επόμενη επίθεση της Ζενίτ, ο Μπάρον πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 73-71 στα 9".

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν το πήρε πάνω του όμως αστόχησε σε δύσκολο λέι απ και η Ζενίτ πανηγύρισε τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίποντο του Μπάρον στο φινάλε. Η Μακάμπι γύρισε από το -17 όμως ο Αμερικανός σκόρερ μίλησε στο τέλος.

ΟΙ ΜVPs: Ο Μπάρον πέτυχε το νικητήριο τρίποντο και ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους (3/4 βολ., 3/6 τρίπ.) και 2 ριμπάουντ σε 20:40.

Από κει και πέρα, ο Άλεξ Πόιθρες πρόσθεσε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14:32.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Άντζελο Καλοϊάρο είχε 0/2 σουτ, 1 λάθος και 2 ριμπάουντ σε 11:26.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις βοήθησε τη Ζενίτ με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σούταρε 7/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ήτοι με 58.3% ποσοστό ευστοχίας.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η αντίδραση της Μακάμπι από το -17 και το τρίποντο του Μπάρον.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τη Μακάμπι όμως είδε τους Ισραηλινούς να βελτιώνουν την άμυνά τους στο β' ημίχρονο κι εν τέλει να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στα 17". Ο Μπάρον δήλωσε παρών στα κρίσιμα και κλείδωσε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-26, 56-47, 73-71.