Μακάμπι - Εφές 78-92: Με υπογραφή Λάρκιν οι Τούρκοι στο Τελ Αβίβ

Σταυρούλα Μουστακάτου
Ο Σέιν Λάρκιν ήταν εκεί όταν η ομάδα του τον χρειάστηκε για να της δώσει... φόρα και έτσι η Εφές έφτασε στο 8-8, κάνοντας ακόμη πιο δύσκολη τη θέση της Μακάμπι.

Η Μακάμπι φαινόταν πως πηγαίνει να διεκδικήσει το ματς... στα ίσια απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές, για την 16η αγωνιστική της Euroleague. Ωστόσο, όπως αποδείχθηκε, ο «ξενοδόχος» ήταν ο Σέιν Λάρκιν που πήρε από το χέρι την ομάδα του και την έφτασε στο 8-8 με τελικό σκορ 78-92.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Ζίζιτς μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και έφτασαν στο +5 (11-6) στο 4ο λεπτό, ωστόσο η Εφές προσπέρασε για το 15-16 μετά από προσπάθεια του Μπράιαντ λίγο αργότερα. Από το 20-18 που έγραψε ο Νάναλι, το επιμέρους 7-2 που ακολούθησε, διαμόρφωσε και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου με 27-20.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ρέινολντς άνοιξε την «ψαλίδα» στο 31-22, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 31-30 με τον Πλάις να βάζει έμμεσο τρίποντο. Στο 6:51 πριν το ημίχρονο, ο Λάρκιν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του από την περιφέρεια και την έφτασε και το +5 (34-39). Στον χρόνο που απέμενε, είχαμε εναλλαγές στο σκορ με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το ισχνό +3 που έδωσε το σουτ του Σιμόν (47-50).

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, όσες φορές προσπάθησε η Εφές να ξεφύγει, ο πολύ δραστήριος Ζίζιτς είχε την απάντηση (53-56) μέχρι που ο Λάρκιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 59-67. Το σύνολο του Σφαιρόπουλου επέστρεψε μέχρι και το 63-67 με τον Νάναλι, ωστόσο δεν σκόραρε ξανά και το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 63-70.

Στο πεντάλεπτο της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου το ματς... έγερνε ακόμη προς το μέρος των φιλοξενούμενων με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι ασταμάτητος από τα 6,75μ. Στο 1:41 πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Μπομπουά έστειλε την διαφορά στους 14 (73-87) και ουσιαστικά «κλείδωσε» την επικράτηση, η οποία τελικά ήρθε με το 78-92, παρά την υπερπροσπάθεια των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-50, 63-70, 78-92

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Αφενός στην... μανιακή κατάσταση του Λάρκιν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το σκορ βρισκόταν στο 53-56 και με 3 συνεχόμενα τρίποντα έκανε το +8 και αφετέρου στην τέταρτη περίοδο όπου η αστοχία της Μακάμπι την έφερε να κυνηγά το -14 στα τελευταία λεπτά.

MVP: Δεν θέλει και ερώτημα... Ο Σέιν Λάρκιν που σε 30:22 συμμετοχής μέτρησε 26 πόντους με 6/7 τρίποντα(!), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα με 37 βαθμούς ranking

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πλάις που είχε 15 πόντους με 7/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ουίλιαμς που δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του όσο αγωνίστηκε πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους

TO ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το εξωφρενικό ποσοστό του Λάρκιν στα τρίποντα με 6/7 τα τρία από αυτά συνεχόμενα

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ποσοστό τριπόντου της Εφές με 40.6% έναντι 26.1. Ξανά εδώ θα αναφερθεί το 6/7 του Λάρκιν σε αντιδιαστολή με το 1/8 του Ουίλμπεκιν από την περιφέρεια

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μακάμπι για ακόμη μία φορά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την δύναμη της έδρας της και το καλό της ξεκίνημα. Όχι και άδικα, αφού ο σούπερ σταρ της Εφές μπορεί να... σκοτώσει μόνος του οποιαδήποτε άμυνα στην καλή του ημέρα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παίρνουν και μία νίκη που τους διατηρεί στην 8άδα.