Ολυμπιακός - Μπάγερν 83-60: Οδοστρωτήρας (vid)

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, προηγήθηκε με 34 πόντους (71-37, 32') της Μπάγερν την οποία και νίκησε τελικά με 83-60.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας μπάσκετ σεμιναριακού επιπέδου σε άμυνα κι επίθεση διέλυσε την Μπάγερν με 83-60, έκανε το 8/8 στο ΣΕΦ και παρέμεινε μόνος τρίτος στην κατάταξη της Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και από το πρώτο λεπτό τους έκαναν να αισθανθούν άβολα με την άμυνά τους. Στην άλλη πλευρά με ταχύτητα στην πάσα, σωστές αποστάσεις και πίστη στο πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασαν στην άνετη επικράτηση με τη διαφορά να φτάνει τους 34 πόντους (71-37, 32’).

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν εντυπωσιακό για τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του 56χρονου τεχνικού παίζοντας σπουδαία άμυνα υποχρέωναν αυτούς του Τρινκιέρι είτε σε λάθη είτε σε κακές επιλογές. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν αυτοπεποίθηση από την αμυντική τους λειτουργία και την αξιοποίησαν και στην μπροστινή πλευρά του παρκέ με πόντους από Ουόκαπ, Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ (10-0, 5’). Η είσοδος του Σλούκα με την ταυτόχρονη παρουσία του Ουόκαπ έδωσε νέα διάσταση στη δημιουργία την οποία και γεύτηκε ο Μάρτιν και χάρη σε δικούς 6 δικούς του πόντους έγινε το 26-10 (10’).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δεν γινόταν παρά να είναι ικανοποιημένος αφού ανοίγοντας το rotation και προχωρώντας στις απαραίτητες αλλαγές, είδε τους παίκτες που μπήκαν στο παρκέ να αποδίδουν εξίσου καλά. Η Μπάγερν έμοιαζε ανήμπορη να σκοράρει με συνέπεια και στην επίθεση Λαρεντζάκης και Σλούκας είχαν βρει ρυθμό με αποτέλεσμα το +22 (41-19, 16’) καθώς μπήκε στην εξίσωση της παραγωγής και ο Φαλ. Η γερμανική ομάδα είχε κάθε διάθεση να μειώσει, αλλά οι Πειραιώτες δεν την άφηναν να αντιδράσει. Η πίεση στην άμυνα παρέμενε συνεπής ενώ οι ασίστ του Ουόκαπ έδιναν εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο 49-24.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν διάθεση να παρουσιάσουν ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο με τους Λούτσιτς και Ρούμπιτ εκφραστές, όμως ο Ολυμπιακός ήταν προσηλωμένος στην τακτική του και αύξησε τη διαφορά με πόντους των περιφερειακών του και το πρώτο τρίποντο μετά από 10 άστοχα διά χειρός Λαρεντζάκη (65-31, 28’).

Ο «Λάρι»είχε πάρει φόρα και δεν τον σταμάταγε τίποτα και με 3/3 σουτ πίσω από το 6.75 έκανε το 71-37 (32’). Στη συνέχεια μπήκε στο μυαλό τους η Βιλερμπάν η οποία ακολουθεί σε 48 ώρες, το μυαλό χαλάρωσε και η Μπάγερν έχοντας αποδεχτεί την ήττα μείωσε σε 75-58 (38’), αλλά ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης δεν την άφησαν να χαρεί περισσότερο (81-58, 39’).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-0, στο δεκάλεπτο 26-10. Στο ημίχρονο 49-24. Ο νικητής αποφασίστηκε με το τζάμπολ.

Η άμυνα του Ολυμπιακού υποχρέωσε την Μπάγερν να ολοκληρώσει με 41.2% στα δίποντα, 28.6% στα τρίποντα και 10 μόλις ασίστ.

Ο MVP: Ο Ουόκαπ ολοκλήρωσε με 13 πόντους (4/4διπ., 0/1τριπ., 5/5β.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και πέρασε χειροπέδες.

Τρομερός και ο Βεζένκοβ με 16 πόντους (5/6διπ., 1/2τριπ., 3/3β.), 9 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ομαδικό το βραβείο στην Μπάγερν. Δεν υπήρχαν στο παρκέ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λαρεντζάκης έδωσε το κάτι παραπάνω ειδικά στο τρίποντο τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους (4/6τριπ.).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 25/33 δίποντα, ήτοι 75%

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25 πόντους διαφορά (49-24) στο ημίχρονο έχοντας 0/6 τρίποντα. Βρήκε το πρώτο του τρίποντο στο 28’.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ούτε στον Ολυμπιακό δεν περίμεναν τόσο εύκολη επικράτηση. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου κι υποχρέωσε την Μπάγερν η οποία προερχόταν από νίκη επί της Αναντολού Εφές, σε ρόλο θεατή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60