Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 93-80: Στην κορυφή με σούπερ Μίροτιτς!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Νίκολα Μίροτιτς (31π.) ήταν συγκλονιστικός για την Μπαρτσελόνα που επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 93-80 και πλέον είναι μόνη στην κορυφή της κατάταξης έπειτα από 14 αγωνιστικές στην Euroleague.

Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και το επιβεβαίωσε εκ νέου στο Clásico της 14ης αγωνιστικής, σημειώνοντας την έκτη συνεχόμενη νίκη της στη regular season και υποχρεώνοντας τη Ρεάλ στην πρώτη ήττα της έπειτα από τις 29 Οκτωβρίου και το 65-58 από την Ούνικς ενώ στο μεσοδιάστημα μεσολάβησαν έξι σερί νίκες.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε τον έλεγχο από την πρώτη περίοδο, προηγήθηκε με 15 πόντους στο 32' (76-61) και πλέον φιγουράρει μόνη στην κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο ματς (2-9, 4:30) όμως η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε αρχικώς σε 14-14 κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Palau Blaugrana στο υπέρ της 24-19, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος σημείωσε τους 13 πόντους των Καταλανών σε αυτό το διάστημα με 6/6 βολές, 2/2 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Ακολούθως, ο Κάιλ Κούριτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 31-21 στο 11;30. Η Ρεάλ Μαδρίτης προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75 όμως η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 51-42, με κορυφαίους τους Μίροτιτς και Ντέιβις. Οι «μπλαουγκράνα» σούταραν με 70% στο δίποντο (14/20) απέναντι στη Ρεάλ που κράτησε επαφή με το σκορ έχοντας 7/12 τρίποντα.

Στη συνέχεια, ο Νίκο Λαπροβίτολα εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο του ματς (+14), κάνοντας το 60-46 με γκολ-φάουλ στο 22:45. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 67-58. Η ομάδα του Λάσο έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο φινάλε μειώνοντας σε 84-76 με τον Ερτέλ στο 36' όμως η Μπάρτσα κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 93-80.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau Blaugrana, έχτισε διψήφια διαφορά από τη δεύτερη περίοδο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του ματς από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο MVP: Ο τίτλος ανήκει δικαιωματικά στον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους (14/15 βολές, 4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκο Λαπροβίτολα βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 16 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 65% της Μπαρτσελόνα στο δίποντο, τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Ρεάλ και η διαφορά στο PIR (113-66).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η εμφάνιση του Μίροτιτς κόντρα στην πρώην ομάδα του.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του ματς ενώ έχει σημειώσει 188 πόντους σε μια εβδομάδα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης και την καλύτερη αμύνα της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 51-42, 67-58, 93-80.