Φενέρμπαχτσε - Εφές 84-89: Θρίαμβος με ανατροπή στο φινάλε για την ομάδα του Αταμάν

Η Αναντολού Εφές πήρε σπουδάιο «διπλό» στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με σκορ 84-89 και μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο, θριαμβεύοντας στο τουρκικό ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στο 30o λεπτό; Η Αναντολού Εφές έβαλε τα μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο, περιόρισε επιθετικά την Φενέρ και έφυγε θριαμβεύτρια με ανατροπή από την Ulker Sports Arena.

Ο αγώνας

Το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων τους οδήγησε σε ένα γρήγορο +8 (12-4 στο 4') χάρη σε τρίποντο του Σαγιόκ κι ακολούθως ως το +12 με νέα «βόμβα» από την περίμετρο, αυτή τη φορά από τον Χένρι (18-6 στο 7'). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς επαναπαύθηκαν και δεν σκόραραν ξανά στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις από Λάρκιν, Μπράιαντ και Μπομπουά και να εκμεταλλεύονται απόλυτα αυτό το νεκρό διάστημα (18-20 στο 10').

Το αναπάντητο 0-15 των παικτών του Αταμάν (18-23 στο 12') διεκόπη από δύο σερί τρίποντα του ζεστού Πολονάρα (26-25 στο 13') κι ακολούθως το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο υπόλοιπο του ημιχρόνου (33-34 στο 17'). Με ένα 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο του α' μέρους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +5 (41-36 στο 20'), καθώς πήραν σημαντικά καλάθια από τους ψηλούς τους, Μπούκερ και Βέσελι.

Στην τρίτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε πατούσε πολύ καλύτερα κι ανέπτυξε ουσιώδες προβάδισμα με τον Σαγιόκ (49-38 στο 23') που σημείωνε το τρίτο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες. Ο Γκούντουριτς με διαδοχικά καλάθια διατηρούσε σε απόσταση τις δύο ομάδες (58-51 στο 27') και μερικές κατοχές αργότερα ο Χένρι εκτέλεσε από την περιφέρεια για το +12 των γηπεδούχων (63-51 στο 29'). Η Φενέρ μπήκε στην τελευταία περίοδο ελέγχοντας την μοίρα της συνάντησης.

Το πρώτο τρίποντο του Μίτσιτς στο ματς (72-65 στο 33') έβαλε ξανά την Εφές στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου, ενώ το δεύτερο του (74-71 στο 35') έκανε δραματική τη συνέχεια. Αν κι η Φενέρ πήρε κάποιες επιθετικές ανάσες με Ντε Κολό και Βέσελι (81-73 στο 36'), ήταν φανερό πως οι παίκτες του Αταμάν έδειχναν αρκετά αποφασισμένοι και με τον Λάρκιν (82-81 στα 1'49'' πριν το φινάλε) έφτασαν σε απόσταση βολής. Ο ίδιος παίκτης στα 41'' μίλησε ξανά (84-85), σε ένα καθοριστικό σημείο. Η Φενέρ είχε χάσει το μομέντουμ, ο Ντε Κολό αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο ισοφάρισης στα 16'' κι η Εφές «τελείωσε» το ματς με δίποντο του Πλάις στα 10'' για το 84-89.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 41-36, 67-56, 84-89

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Φενέρ έδωσε... χώρο στην Εφές για να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν φρόντισε να τελειώσει το ματς. Με 33-17 σκορ στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Αταμάν δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

O MVP: Ο Λάρκιν (25π, 7α, 2κλ) θυμήθηκε τον προ διετίας εαυτό του και κυριάρχησε στο παρκέ της Ulker Sports Arena.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Καλή εμφάνιση από τον Ντε Κολό (14π, 5ρ, 5α) αλλά έγινε... μοιραίος, όταν έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης στα 16 δευτερόλεπτα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Σπουδαία δουλειά από τον Πλάις (17π, 4ρ, 1κλ), ο οποίος με καλάθι στα 10'' κατοχύρωσε το ροζ φύλλο υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Εφές στην τέταρτη περίοδο θύμισε πως είναι η κάτοχος του τροπαίου ενώ ο Λάρκιν έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι, μακράν του δεύτερου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 33-17 της τελευταίας περιόδου που έφερε τούμπα το ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: 4η διαδοχική νίκη για την Εφές (6-6) που χτίζει σερί και συνεχίζει να ανεβαίνει βαθμολογικά. Η Φενέρ, αντίθετα, βυθίζεται (3-9) και συνεχίζει να προβληματίζει.