Ζενίτ - Μιλάνο 74-70: Στις 5 σερί νίκες η ομάδα του Πασκουάλ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 74-70 και υποχρέωσε τους Ιταλούς που παρατάχθηκαν δίχως τον τραυματία Ντίνο Μήτογλου στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στην EuroLeague.

Η Ζενίτ συνεχίζει να ανεβαίνει στην κατάταξη της EuroLeague, φτάνοντας αισίως τις πέντε συνεχόμενες νίκες στη regular season κόντρα στην Αρμάνι που είναι υποχρεωμένη να πορευτεί το επόμενο δίμηνο δίχως τον Ντίνο Μήτογλου, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στη Ρωσία μέσα σε λίγες μέρες. Ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του ματς ήταν αρκετό για να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα του Πασκουάλ.

Το ματς

Ο Νικολό Μέλι ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι Μιλάνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, σκοράροντας για το 4-12 στο 4' και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά, η Ζενίτ αντέδρασε άμεσα, απάντησε με σερί 13-0 και προηγήθηκε με 17-12 με τον Μίκι ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19.

Οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν μόλις 1/6 τρίποντα στα πρώτα 10' του ματς ενώ η Αρμάνι στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Σιλντς και Μέλι. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γκουντάιτις να ευστοχεί για το 30-29 στο 15' και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να διαμορφώνει το 35-39 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στη Sibur Arena.

Ακολούθως η Ζενίτ βρήκε ρυθμό, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές της Αρμάνι και προηγήθηκε 52-45 με τον Μίκι στο 25' ωστόσο ο Ροντρίγκεθ κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 για το 60-60.

Ο Ισπανός γκαρντ σκόραρε για το 62-66 στο 34' όμως η Ζενίτ έκανε σερί 9-0 για το 71-66 με το μεγάλο τρίποντο του Λόιντ που υποχρέωσε τον Μεσίνα να καλέσει timeout! Σε κάθε περίπτωση, η Ζενίτ άντεξε στην πίεση της Αρμάνι και επικράτησε με 74-70.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίλεπτο 34'-37', όταν η Ζενίτ μετέτρεψε το εις βάρος της 62-66 σε 71-66 με σερί 9-0, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Λόιντ τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 5 κερδισμένα φάουλ σε 30:27.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις βοήθησε τη Ζενίτ με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Τζίτζι Ντατόμε έμεινε στους 2 πόντους με 2/2 βολές, 0/1 δίποντο και 3 ριμπάουντ σε 10:32.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στα ριμπάουντ (37-27).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζενίτ είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην Αρμάνι που έφυγε με ρεκόρ 0-2 από τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 60-60, 74-70.