Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ 81-73: Πήρε τη ματσάρα, «φωτιά» στην κορυφή της EuroLeague

Σε ένα ματς με απίστευτη εξέλιξη, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 81-73. Τρεις ομάδες στην κορυφή της κατάταξης (Αρμάνι, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ) με ρεκόρ 8-2.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ασύλληπτο τρίτο δεκάλεπτο στο Palau Blaugrana με επιμέρους σκορ 13-33 και 8/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα ωστόσο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στο φινάλε, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, έκανε επιμέρους 30-13 και πανηγύρισε τη νίκη. Τραυματίστηκε ο Καλάθης στο αριστερό γαστροκνήμνιο, δίχως να επιστρέψει στο ματς.

Ο αγώνας

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις έδωσε λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ στο Palau Blaugrana, εκεί όπου η «ομάδα του στρατού» επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 0/6 τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο Λιθουανός γκαρντ έκανε το 13-13 στο 10' σημειώνοντας 6 πόντους με 3/3 δίποντα. Ακολούθως οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με τον Κάιλ Κούρτς να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 36-24 με τρίποντο στο 19'.

Η Μπαρτσελόνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-27, επιβάλλοντας τον ρυθμό της κόντρα στην ΤΣΣΚΑ που συνέχιζε να σουτάρει με απογοητευτικά ποσοστά στο τρίποντο (2/12, 16.7%).

Το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ ήλθε στην τρίτη περίοδο με μπροστάρη τον Βόιτμαν και άξιο συμπαραστάτη τον Τόκο Σενγκέλια, κάνοντας επιμέρους σκορ 13-33 για το 51-60 στο 30'! Ο Γερμανός φόργουορντ σημείωσε 16 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο όπου η «ομάδα του στρατού» σούταρε 8/10 τρίποντα!

Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπλόκαρε επιθετικά στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνά της, διατηρώντας μικρό προβάδισμα ως το φινάλε και φτάνοντας στη νίκη με 81-73.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο 30-13 της Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο MVP: Ο Μίροτιτς ηγήθηκε της Μπαρτσελόνα με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 28:31.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πριν τραυματιστεί, ο Νικ Καλάθης είχε 10 πόντους, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κένεθ Φάριντ έμεινε μόλις 2:27 στο παρκέ και πέρασε απαρατήρητος.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα εντυπωσιακά επιμέρους σκορ των δυο ομάδων: 13-33 η ΤΣΣΚΑ στο τρίτο δεκάλεπτο, 30-13 η Μπαρτσελόνα στο τέταρτο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 8/10 τρίποντα της ΤΣΣΚΑ στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 38-27, 51-60, 81-73.