Μπασκόνια - Ερυθρός Αστέρας 93-74: Καταιγιστικοί οι Βάσκοι στο ντεμπούτο του Σπάχια στον πάγκο (vid)

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε με επί του Ερυθρού Αστέρα για την 10η αγωνιστική της Euroleague με τη... σφραγίδα του νέου της προπονητή.

Ευρηματική, αποτελεσματική και με διαφορετική ψυχολογία παρουσιάστηκε η Μπασκόνια στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ερυθρό Αστέρα (93-74) για την 10η «στροφή» της Euroleague. Με αυτόν τον τρόπο κατέγραψε την 4η νίκη της στην διοργάνωση και μάλιστα στο ντεμπούτο του νέου της προπονητή, Νέβεν Σπάχια.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια αφήνοντας πίσω της τον τελευταίο... διασυρμό από την Μπαρτσελόνα, θέλησε να μπει δυναμικά στο παρκέ και να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Έβγαλε ενέργεια από το ξεκίνημα και έφτασε γρήγορα το 16-9 στο 7' πήγε στο 21-14 και από εκεί το σκορ ήταν 4-8 για να κλείσει η περίοδος στο 25-22 με τρίποντο του Χόλινς στη λήξη του χρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και για 4 αγωνιστικά λεπτά, ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε άποντος , με τους Βάσκους να βρίσκουν εύκολες λύσεις προς το καλάθι και να τρέχουν ένα σερί 12-0 για το 37-22 στο 14'. Ενώ στο 4:47 ο Γκεντράιτις των 4/5 σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσε το 42-24. Η «ψαλίδα» όλο και άνοιγε για να στείλει τελικά τις ομάδες στα αποδυτήρια με 55-32.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στο επιμέρους σκορ, ολοκληρώνοντας με 21-13 υπέρ τους. Ζίμπρες και Κούζμιτς κατέβαλαν σημαντική προσπάθεια, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν οι Σέρβοι ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους 15 για την καθοριστική περίοδο.

Στο τελευταίο μέρος δεν ήταν εφικτό να διαφοροποιηθεί η εικόνα του παιχνιδιού. Η Μπασκόνια ήταν αποφασισμένη να επιστρέψει στις νίκες και να δώσει θετικό πρόσημο στο κεφάλαιο του Σπάχια. Το 79-65 στο 34', έφτασε έως και το 93-74 για να γίνει και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Μπασκόνια περιόρισε αισθητά την αντίπαλό της και της επέτρεψε να σκοράρει μόλις 10 πόντους, ως απάντηση στους δικούς της 30.

O MVP: Ο Στίβεν Ένοχ σε 30:36 λεπτά παρουσίας συγκέντρωσε 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Είχε 23 πόντους (με 10/12 δίποντα και 3/3 βολές), 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η πλειοψηφία του Ερυθρού Αστέρα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρόκας Γκεντράιτις ακολούθησε τον συμπαίκτη του με 21 πόντους (5/8 τρίποντα), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στις ασίστ (27-13)

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Μπασκόνια δεν εκτέλεσε ούτε μία ελεύθερη βολή στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το 13/17 υπήρχε από το πρώτο μέρος.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Νίκη ψυχολογίας αυτή για τη Μπασκόνια. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά όταν αλλάζει ο προπονητής σε μία ομάδα, ωστόσο η συγκεκριμένη ήρθε απέναντι σε έναν αντίπαλο που ερχόταν... με φόρα.