Βιλερμπάν-Ρεάλ 74-87: Η Ρεάλ κέρδισε εκεί που... πάντα κερδίζει (vid)
16-11-2021
Real Madrid
74 - 87

Βασίλης Βλαχόπουλος
Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την προέλασή της καθώς πέρασε από τη Γαλλία νικώντας τη Βιλερμπάν με 74-87, διατηρώντας μάλιστα το αήττητο απέναντι στη γαλλική ομάδα στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Η Ρεάλ είχε κυριαρχική παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κατευθυνόμενη από τον εξαιρετικό Φαμπιάν Κοζέρ. Γι' αυτό εξάλλου έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με +21. Η Βιλερμπάν δεν είχε να παρουσιάσει κάτι πέραν της εμφάνιση του Οκόμπο, ενώ είδε τον Κώστα Αντετοκούνμπο να αποχωρεί τραυματίας στην τελευταία περίοδο και μένει να φανεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του στον ώμο.

Ο αγώνας

Η πρώτη περίοδος θα μπορούσε να εξελιχθεί καταστροφικά για τη Βιλερμπάν διότι η Ρεάλ Μαδρίτης άγγιξε την τελειότητα σε επίπεδο λειτουργίας στην επίθεση έχοντας 10/13 σουτ, εκ των οποίων 4/4 τρίποντα και η δε γαλλική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ούτε ριμπάουντ! Γι’ αυτόν τον λόγο έφτασε στο +12 (3-15) λίγο μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Και η διαφορά θα μπορούσε να είχε πάει σε πολύ μεγαλύτερη τιμή αλλά ο τρομερός Οκόμπο με τους 16 πόντους του (με 5/6 σουτ) κράτησε την ομάδα του εντός παιχνιδιού (24-33, 10’).

Οι ρόλοι δεν αντιστράφηκαν στη δεύτερη περίοδο αλλά η Βιλερμπάν παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική μέσα από τα μακρινά σουτ από τους Οσετκόφσκι, Τζόουνς. Η διαφορά μειώθηκε στα επίπεδα των τριών πόντων (34-37, 33:30), η δράση των Κοζέρ, Ταβάρες περιορίστηκε, αλλά σαν άλλη λερναία ύδρα, η Ρεάλ βρήκε λύσεις από άλλους παίκτες όπως οι Πουαγιέ, Γιαμπουσέλε. Κάπως έτσι έπνιξε τη… γαλλική επανάσταση (37-45, 15’) ή μάλλον δεν έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο (43-51ημ.).

Βελτιώνοντας την άμυνά της και με τον Φαμπιάν Κοζέρ να δίνει λύσεις στην επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε παράσταση νίκης στις αρχές του δεύτερου μέρους (47-62). Η επένδυσή της στο τρίποντο με σκοπό την εξασφάλιση ακόμη μεγαλύτερη διαφορά δεν της βγήκε καθώς είχε τέσσερις διαδοχικές άστοχες προσπάθειες, αλλά δεν της γύρισε και μπούμερανγκ καθώς η Βιλερμπάν ήταν επιπόλαιη στην επίθεση και πλην του Οκόμπο, δεν είχε άλλον παίκτη να σκοράρει. Η περίοδος ολοκληρώθηκε μάλιστα με buzzer beater του Κοζέρ από το κέντρο του γηπέδου (54-67, 30’).

Το +21 (54-75) έπειτα από περίπου δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο, λογικά δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι όλα είχαν τελειώσει. Αυτό πίστεψε τουλάχιστον η Ρεάλ Μαδρίτης με συνέπεια τα διαδοχικά λάθη. Η Βιλερμπάν αναθάρρησε κι έτρεψε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ (16-3) μειώνοντας τη διαφορά (70-78), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο σουτ έπαιξαν ρόλο στον επίλογο του αγώνα καθώς ο Οσετκόφσκι αστόχησε ανενόχλητος έξω από τα 6,75, σε αντίθεση με τον Ρούντι Φερνάντεθ γιατί έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να μπει με +9 (72-81) στα τελευταία δύο λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 43-51, 54-67, 74-87

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Με διπλάσια ριμπάουντ, εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά και τρομερή άμυνα, δεν θα μπορούσε να συμβεί κάτι άλλο από μια άνετη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο MVP: Ο Φαμπιάν Κοζέρ είχε απίστευτη ακρίβεια στην εκτέλεση, αυτός έκανε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο, ο ίδιος «τελείωσε» και το παιχνίδι στα τέλη της 3ης περιόδου φτάνοντας στους 28 πόντους. Δεν κατέρριψε πάντως το ρεκόρ πόντων του στην Euroleague που είναι οι 28.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλ Ταβάρες συγκέντρωσε περισσότερους βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και κράτησε στο μηδέν τον Φαλ και μάλλον δικαιούται περισσότερο αυτόν τον τίτλο από τον επίσης καλό Γιαμπουσέλε.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Με εξαίρεση τους Οκόμπο, Τζόουνς και Οσετκόφσκι, η Βιλερμπάν είδε τους υπόλοιπους παίκτες της να εμφανίζονται κατώτεροι των περιστάσεων.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Πέρασαν 18 χρόνια από την τελευταία φορά που η Βιλερμπάν κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Euroleague. Αυτή είχε επιτευχθεί τον Φλεβάρη του 2003 και μάλιστα ήταν μέσα στη Μαδρίτη. Στη Γαλλία, η Ρεάλ έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Βιλερμπάν πήρε το πρώτο της ριμπάουντ στο παιχνίδι έπειτα από 17 δευτερόλεπτα στη δεύτερη περίοδο κι έχοντας ολοκληρώσει δεκάλεπτο δίχως «σκουπίδι». Η Ρεάλ αστόχησε για πρώτη φορά έξω από τα 6,75 στο 12ο λεπτό!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ είχε κυριαρχική παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, υπήρξαν στιγμές που κλείδωσε τη Βιλερμπάν μέσα στο σπίτι της και παρά την επιπολαιότητά της όταν ξέφυγε με +21 δεν θα μπορούσε να νιώσει ουσιαστικό κίνδυνο.