Πασκουάλ: «Σπουδαία νίκη, την αξίζαμε»

Ο Τσάβι Πασκουάλ δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης της Ζενίτ με τον Ολυμπιακό πως η ομάδα του άξιζε τη νίκη, ενώ στάθηκε και στο κακό διάστημα της τρίτης περιόδου.

Ο Καταλανός τεχνικός ανέφερε αμέσως μετά τη νίκη των Ρώσων επί της ελληνικής ομάδας με 84-78 πως «για 30 λεπτά ήμασταν καλοί. Είχαμε 11 λάθη όμως τα 7 ήταν στην τρίτη περίοδο, το διάστημα που δεν παίξαμε καλά. Ξεκινήσαμε να κάνουμε λάθη και δεν είχαμε τον έλεγχο του ματς, ήμασταν κακοί σε αυτό το σημείο. Στο υπόλοιπο ματς αξίζαμε την νίκη με την παρουσία μας και σε άμυνα και επίθεση.

Ξέραμε τι θέλαμε κι ακολουθήσαμε το πλάνο μας. Στην τελευταία περίοδο τελειώσαμε το ματς. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου γιατί είναι μια σπουδαία νίκη αυτή που κάναμε. Κάνουμε τα βήματα που πρέπει. Στο ξεκίνημα της σεζόν τίποτα δεν είναι δεδομένο. Οι ομάδες βελτιώνονται. Καταλαβαίνουμε σταδιακά τι θέλουμε και είμαστε πιο έτοιμοι να ακολουθήσουμε το πλάνο μας. Απόψε δείξαμε ότι υπάρχει βελτίωση αλλά θα πρέπει να συνεχίσουμε».

Η Ζενίτ βελτίωσε έτσι το ρεκόρ της σε 6-3, έπειτα από 9 στροφές στην EuroLeague.

@Photo credits: INTIME