Μπαρτσελόνα - Μπασκόνια 93-67: Την ισοπέδωσε!

Η Μπαρτσελόνα ισοπέδωσε την Μπασκόνια με το εκκωφαντικό 93-67 και επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από δυο συνεχόμενες ήττες. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 81-41 στο 30'!

Η Μπαρτσελόνα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι στην αναμέτρηση με την Μπασκόνια και... σκόρπισε τους Βάσκους στο Palau Blaugrana, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς. Οι «μπλαουγκράνα» έπαιξαν διαστημικό μπάσκετ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 40 πόντους διαφορά στο 30' (81-41), δίχως να αφήσουν περιθώριο αμφισβήτησης στην Μπασκόνια που έγινε σάκος του μποξ στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Η Μπαρτσελόνα παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση αφού σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 32-15. Ο Μπράντον Ντέιβις σκόραρε για το 38-17 στο 12:20 ενώ οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 55-31.

Η διαφορά είχε συνεχώς ανοδικές τάσεις, ο Νίκολα Μίροτιτς ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το +30 (63-33, 23:09) ενώ ο Κούριτς έδωσε προβάδισμα 40 πόντων στην Μπαρτσελόνα για το 81-41 στο 30'! Το μόνο που κατάφεραν οι Βάσκοι ήταν να μαζέψουν τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας στο τελικό 93-67.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, έκανε επιμέρους σκορ 26-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 81-41 στο 30' και κατέβασε ταχύτητα στο φινάλε.

O MVP: Ο Νίκολα Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (5/6 βολές, 4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα φάουλ και 1 λάθος σε 18:20, συγκεντρώνοντας 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όλη η Μπασκόνια.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νικ Καλάθης βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 9 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 19:38.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η διαφορά στις ασίστ (25-14) και τα ποσοστά της Μπαρτσελόνα σε δίποντο (23/39) και τρίποντο (11/23).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ότι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +40 με τη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν ο Κάιλ Κούριτς έκανε το 81-41!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Μπαρτσελόνα έπαιξε εξ αρχής με τη βελόνα στο κόκκινο και η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος από νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 55-31, 81-41, 93-67.