Αναντολού Εφές - Ζενίτ 79-90: Καταιγιστική Ζενίτ, «βύθισε» και άλλο τους Τούρκους

Οι Ρώσοι βρέθηκαν σε μεγάλη μέρα επιθετικά και κατάφεραν να διασύρουν την άμυνα των Τούρκων (79-90)που έπεσαν στο 2-6 και εξακολουθούν να προβληματίζουν.

Η καταιγιστική επιθετικά Ζενίτ, επικράτησε της Εφές με 79-90 και κατάφερε διατηρηθεί στην οκτάδα, ρίχνοντας και άλλο την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές.Οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν το αρνητικό ρεκόρ από τη σεζόν 2017-18 όπου κατέφραψαν ξανά 2-6 στις πρώτες 8 αγωνιστικές με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν τη χρονιά στην τελευταία θέση.

Η Ζενίτ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 9-6 έχοντας μοναδικό αντίπαλο στον Σιμόν. Ωστόσο, η είσοδος που Πλάις έδωσε άλλη πνοή στην Εφές που προσπέρασε με 10-9 στο 5'. Οι φιλοξενούμενοι αρνήθηκαν να μείνουν πίσω στο σκορ και στα τελευταία δευτερόλεπτα με ένα καλάθι και φάουλ του Πόιθρες έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-22.

Οι Ρώσοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, όμως ο Πετρούσεφ με 8 συνεχόμενους πόντους κρατούσε την ομάδα κοντά (27-30). Ο Κουζμίνσκας στο 15' ανέβασε τη διαφορά στους 10 (27-37) με εύστοχο τρίποντο, ενώ οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-47.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Πασκουάλ δεν πάτησε φρένο και έφτασε μέχρι και στο +25 (36-61) στο 24' με σερί 14-3. Με δικό της 7-0, με τους Μπράιαντ και Μοερμάν, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, ωστόσο η Ζενίτ είχε απάντηση σε κάθε πόντο των γηπεδούχων και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το υπέρ της 73-51.

Ένα μικρό ξέσπασμα των Λάρκιν και Μπράιαντ έφερε το παιχνίδι στο 62-78 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο άσος των Εφές είχε κάνει την εμφάνισή του στο ματς με 9 πόντους, όλους στην τελευταία περίοδο. Παρά την προσπάθεια που κατέλαβε η ομάδα στον εναπομείναντα χρόνο, η διαφορά δεν μπορούσε να καλυφθεί και η ήττα ήταν γεγονός!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί της Ζενίτ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και τα δύο τρίποντα του Φράνκαμπ που... έκοψαν τα πόδια στην Εφές.

Ο MVP: Ο Κόνερ Φράνκαμπ που σημείωσε 18 πόντους, με 3/4 δίποντα και 4/6 τρίποντα και 3 ριμπάουντ σε περίπου 18 λεπτά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η άμυνα της Εφές στο πρώτο ημίχρονο όπου δέχτηκε 47 πόντους και δεν μπόρεσε να γυρίσει τη διαφορά.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας που σε 21:36, είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 14-3 σερί της Ζενίτ στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου που εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και ουσιαστικά έκρινε το ματς μη αναστρέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14/31 τρίποντα που πέτυχε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (45,2%) την ώρα που ο αντίπαλος είχε 7/20 (35%). Όπως και τα 7 παραπάνω ριμπάουντ που είχαν οι Ρώσοι (23-31).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ζενίτ κατάφερε να πάρει μία νίκη που την κρατάει στην οκτάδα της Euroleague, ενώ... βύθισε ακόμη περισσότερο την ομάδα που καλείται να υπερασπιστεί τον τίτλο με καμία επιτυχία μέχρι στιγμής.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90