Ζενίτ - Μπασκόνια 83-54: Διασυρμός δύο δεκαλέπτων (vid)

Η Ζενίτ (4-3) δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Μπασκόνια (3-4), την περιόρισε σε 14 πόντους σε 2η και 3η περίοδο (από 7) και διέλυσε τους Ισπανούς (83-54). Γεμάτο ματς απ' τον Τζόρνταν Λόιντ.

Από που να αρχίσει κάποιος και που να τελειώσει; Το φαινομενικά ντέρμπι στην Αγία Πετρούπολη ήταν τέτοιο όσο (λίγο) άντεξε η Μπασκόνια (83-54).

Μετά στο παρκέ υπήρχε μόνο η Ζενίτ. Τίποτα άλλο. Η ρωσική αντεπίθεση έφτασε μέχρι το σερί 24-0! Και κάπου εκεί το ματς ολοκληρώθηκε πρόωρα.

Η Μπασκόνια σάστισε με απίστευτο τρόπο. Σημείωσε 7 πόντους στη 2η περίοδο και άλλους τόσους στην 3η περίοδο.

Και φυσιολογικά βρέθηκα να κυνηγάει διαφορά που έφτασε μέχρι τους 32 πόντους (83-51).

O Τζόρνταν Λόιντ ήταν ο παίκτης «ορχήστρα»: Σκόραρε (20π.), πήρε ριμπάουντ (8) και πάσαρε (4 ασίστ). Η Ζενίτ κυριάρχησε στα ριμπάουντ, αρπάζοντας 14 επιθετικά και 35 αμυντικά (49 σύνολο). Το τρομερό των στατιστικών είναι πως η Μπασκόνια, παρά τη διαφορά και το μπλακ άουτ, έκανε μόλις 6 λάθη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 24-0 (!) της Ζενίτ, που έκανε το σκορ από 30-21 υπέρ της Μπασκόνια σε 45-30!

Ο MVP: Ο Τζόρνταν Λόιντ με 20 πόντους (4/6 διπ., 3/5 τριπ., 3/3 βολές), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 25:52.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάθιου Κοστέλο είχε 5 ριμπάουντ και 1 πόντο σε 26:16.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μάθιου Πονίτκα μέτρησε 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 25:28.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 49 ριμπάουντ των Ρώσων, τα 14 επιθετικά.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το απίθανο μπλακ άουτ της Μπασκόνια σε... καρμπόν, με 7 πόντους στη 2η και στην 3η περίοδο έκαστος.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Απογοητευτική η Μπασκόνια. Θύμισε ομάδα που δεν ανήκει στη EuroLeague. Σαρωτική στην άμυνα η Ζενίτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-30, 65-37, 83-54