ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ολυμπιακός 88-82: Δύο καπνισμένες κάννες (vid)

Ο Ουίλ Κλάιμπερν με 29 πόντους και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 32 πόντους (7/10τρ.) έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε περισσότερες λύσεις σε καλή βραδιά και νίκησε τον Ολυμπιακό με 88-82.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκαμψε την αντίσταση του Ολυμπιακού και τον νίκησε με 88-82. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο δέχτηκαν 28 πόντους και εν πολλοίς τους στοίχισε τη νίκη.

Ο Ουίλ Κλάιμπερν με 29 πόντους (6/8δ., 3/7τρ., 8/8β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν καταπληκτικός, αλλά ακόμη καλύτερος ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (4/4δ., 7/10τρ., 3/5β.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Με μπάσκετ βασισμένο στο πλάνο τους βρήκαν δύο καλάθια από το low post κι όταν η άμυνα της ΤΣΣΚΑ «έκλεισε» ο Ντόρσεϊ με 2/2 τρίποντα έκανε το 2-12 (4'). Μπορεί μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη να ακολούθησε εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου, ωστόσο η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε. Κάποια λάθη από αφέλεια των παικτών του Μπαρτζώκα πρόσφεραν την ευκαιρία σε Σβεντ και Λούντμπεργκ να μειώσουν σε 12-18 (8'). Ντόρσεϊ από τη μία και Κουρμπάνοφ από την άλλη βρήκαν επανειλημμένα στόχο πίσω από τα 6.75 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 20-25.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε βρει ρυθμό, είχε ανεβάσει το επίπεδο πίεσης στην άμυνα της και αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες σταμάτησαν να κινούνται, να πασάρουν και να σκοράρουν. Ο Σβεντ με ασίστ (τρίποντο Χάκετ) και εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 μετέτρεψε το σκορ σε 27-31 (15΄). Το πλάνο να βρεθεί η μπάλα κοντά στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ λειτούργησε με τον Πρίντεζη να ισοφαρίζει σε 31-31, αλλά ο Κλάιμπερν αγωνιζόμενος ως «τεσσάρι» πήρε προσπάθειες «1on1» και επανέφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (40-33, 18').

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ μετά από επιθετικά ριμπάουντ, ο Κλάιμπερν συνέχισε να μην έχει αντίπαλο να τον μαρκάρει και οι Μοσχοβίτες προηγήθηκαν 56-42 (23'). Ο Μπαρτζώκας άλλαξε το σχήμα κι έριξε στο παρκέ Βεζένκοβ, Ζαν Σαρλ και Φαλ, ωστόσο η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά και πέντε πόντοι του Κουρμπάνοφ ανέβασαν τη διαφορά ακόμη περισσότερο (66-49, 28'). Στο δίλεπτο μέχρι την κόρνα λήξης του δεκαλέπτου οι Πειραιώτες με Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλ κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα μειώνοντας σε 66-59.

Ο ομογενής γκαρντ του Ολυμπιακού «κουβάλησε» τους συμπαίκτες του με σκορ, δημιουργία και καλή άμυνα στο low post μετά από αλλαγές κι έτσι οι Πειραιώτες μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση της νίκης (66-63, 32'). Δύο φάσεις στις οποίες έδειξαν δισταγμό οι παίκτες του Ολυμπιακού και δύο τρίποντα από Λούντμπεργκ, Μπολομπόι επανέφεραν σε θέση ισχύος την ΤΣΣΚΑ (78-66, 34'). Η έντονη προσπάθεια λόγω Ζαν Σαρλ και Ντόρσεϊ έφεραν τον Ολυμπιακό πιο κοντά, μείωσε σε 86-82, αλλά απέμεναν λίγα δευτερόλεπτα και δεν πρόλαβε κάτι καλύτερο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όταν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 66-63 είδε τον Λούντμπεργκ να ευστοχεί σε τρίποντο, τον Σβεντ να βάζει 3/3 βολές και τον Μπολομπόι να ευστοχεί από τα 6.75. Η διαφορά πήγε στους 12 και εκεί τελείωσαν οι πιθανότητες παρά τη νέα προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Επίσης η δεύτερη περίοδος έληξε 28-13.

O MVP: O Ουίλ Κλάιμπερν έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 29 πόντους (6/8δ., 3/7τρ., 8/8β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ έπαιξε 17:28 αλλά τελείωσε άστοχος με 2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και αρκετές κακές αποφάσεις.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ίφε Λούντμεπργκ και Τζόελ Μπολομπόι σκόραραν από 16 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Όταν ένας παίκτης έχει σκοράρει 29 πόντους (Κλάιμπερν) κι ένας άλλος 32 (Ντόρσεϊ) δεν θα μπορούσαμε να αναφέρουμε κάτι άλλο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Oλυμπιακός κέρδισε τις τρεις από τις τέσσερις περιόδους (20-25, 18-21, 22-23).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ΤΣΣΚΑ είχε περισσότερες λύσεις. Η παρουσία του Κλάιμπερν στη θέση «4» στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε την εικόνα του ματς και η νίκη ήταν δίκαια. Ο Ολυμπιακός με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο έκανε καλή προσπάθεια και ουσιαστικά έκανε μία ήττα εντός προγράμματος (αν υπάρχει τέτοια στην Euroleague).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82