Αρμάνι - Εφές 75-71: Συνεχίζει αήττητη η Αρμάνι, βουλιάζει στο 0-4 η Εφές!

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Αναντολού Εφές με σκορ 75-71 και έκανε το 4-0 στην EuroLeague, αφήνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης δίχως νίκη στη regular season.

H Αρμάνι Μιλάνο διεύρυνε το αήττητο σερί της στην EuroLeague, την ώρα που η Εφές δεν έχει καταφέρει να κάνει... σεφτέ έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν κομβικός για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα που άντεξε στην πίεση στο φινάλε και έκανε το 4/4.

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές άρχισε καλύτερα το ματς στο Μιλάνο και προηγήθηκε 7-16 με τις βολές του Φίλιπ Πετρούσεφ. Μάλιστα ο Βασίλιε Μίτσιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το +9 των Τούρκων (10-19, 8:49) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-21 για τους φιλοξενούμενους. Η Αρμάνι Μιλάνο πίεσε όμως ο Μίτσιτς σκόραρε για το 20-28 κι εν συνεχεία ο Ροντρίγκ Μπομπουά διαμόρφωσε το 25-34 στο 14:32.

Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση των Ιταλών που έκαναν επιμέρους σκορ 17-2 και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-36! Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν 7/13 τρίποντα (53.9%) και μοίρασαν 12 ασίστ αντί 5 της Εφές. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Χολ έκανε το 58-46 ενώ ο Τζέριαν Γκραντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ75 για το 63-49 στο 30'.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μειώνοντας σε 73-68 με το τρίποντο του Μοερμάν στα 55". Ο Μήτογλου αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Μοερμάν κέρδισε φάουλ στα 28.6", κάνοντας το 73-69 με 1/2 βολές. Παρ' όλα αυτά, ο Ντιλέινι κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στα 8.5", κλειδώνοντας τη νίκη της Αρμάνι που επικράτησε με 75-71.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο διάστημα 15'-20' όπου η Αρμάνι έκανε επιμέρους σκορ 17-2, μετατρέποντας το εις βάρος της 25-34 σε 42-36.

ΟΙ MVPs:O Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με την Αρμάνι, σημειώνοντας 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29:16.

Επίσης ο Κάιλ Χάινς είχε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 28:13.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάλκολμ Ντιλέινι βοήθησε την Αρμάνι με 16 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπομπουά έμεινε στους 3 πόντους με 1/5 σουτ στα 18' που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΤΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ότι η πρωταθλήτρια Ευρώπης έχει ρεκόρ 0-4 στη φετινή EuroLeague.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 14/33 τρίποντα της Αρμάνι (42.4%).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Αρμάνι Μιλάνο απέκτησε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο, άντεξε στην πίεση της Εφές κι έφτασε στη νίκη απέναντι στην ομάδα του Αταμάν που άργησε να... ξυπνήσει.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71.