Ρεάλ - Μονακό 94-86: Ζωντανοί οι Ισπανοί στο σόου του Τζέιμς (vid)

H Ρεάλ Μαδρίτης (2-1) έχασε διαφορά 24 πόντων απέναντι στη Μονακό (2-1), ο Μάικ Τζέιμς έδωσε μία ακόμα μοναδική παράσταση, αλλά οι Ισπανοί άντεξαν στο φινάλε και έφτασαν στη νίκη.

Το ματς στη Μαδρίτη ξεκίνησε εντυπωσιακά. Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ό,τι ήθελε και η (αήττητη) Μονακό παρακολουθούσε. Το 13-1 έγινε 25-6 και η Ρεάλ σκόραρε με κάθε πιθανό τρόπο.

Με το σκορ στο απίθανο 46-22, οι Μαδριλένοι είχαν 5.10 τρίποντα, 12 ασίστ, 4 λάθη, ενώ οι Γάλλοι περιορίστηκαν στα 9/27 σουτ και ας είχαν μόλις 5 λάθη.

Η προσπάθεια της ομάδας του Ζβέζνταν Μίτροβιτς για ανατροπή ξεκίνησε από τα δεύτερο μισό της 2ης περιόδου. Το ημίχρονο έκλεισε στο -12 (51-39). Και κάπου εκεί ξεκίνησε να σκοράρει ο Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 24 πόντους και έναν μικροτραυματισμό, αφού στα τελευταία 40 δεύτερα του αγώνα αποχώρησε, έχοντας υποστεί κράμπα στο πόδι του.

Ο Τζέιμς πέτυχε 14 πόντους στην ανατροπή του σκορ από τη Μονακό, και όταν... σιώπησε ανέλαβαν ο Ντόντα Χολ (12π.) και ο Τόμας Ουίλ (11π.). Μάλιστα ένα λέι απ του τελευταίου έφερε την Μονακό από το -24, στο +2 (83-81).

Εκεί ανέλαβε καταλυτικό ρόλο ο Γιαμπουσέλε. Αρχικά με δίποντο ισοφάρισε και στη συνέχεια με τρεις ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στη Ρεάλ (86-83). Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε από έναν μετρ του είδους, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να εκτελεί από τα 8 μέτρα και να... σφυρίζει τη λήξη!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ από τα 8 μέτρα, το οποίο διαμόρφωσε το σκορ σε 89-84.

Ο ΜVP: Ο Ζέρσον Γιαμπουσέλε με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη. Και πέντε κρίσιμους πόντους στο 83-81 υπέρ της Μονακό.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Πάρις Λι έμεινε άποντος σε 21 λεπτά στο παρκέ (3 ασίστ, 2 λάθη).

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τομά Ερτέλ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 22:20.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η Ρεάλ είχε 11/22 τρίποντα και 25 ασίστ για 12 λάθη.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Μάικ Τζέιμς επιχείρησε να εκβιάσει ένα φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, αλλά ευστόχησε σε τρίποντο!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Ρεάλ έδειξε δύο πρόσωπα. Ένα... διαστημικό στο πρώτο ημίχρονο και εκείνο που επέτρεψε την ανατροπή. Λογικά ο Λάσο θα κρατήσει τον χαρακτήρα όταν το ματς πήρε στο... όριο. Επίσης, η Μονακό έδειξε για άλλη μία φορά ότι όχι μόνο δεν είναι τυχαία η παρουσία της, αλλά έχει δυνατότητες.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 51-39, 72-65, 94-86