Eρυθρός Αστέρας - Ζαλγκίρις 73-61: Οι Σέρβοι... χάλασαν το ντεμπούτο του Ζντοβτς (vid)

Νίκος Καρφής
O Eρυθρός Αστέρας με πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς και τον Ουόλτερς επικράτησε με 73-61 της Ζαλγκίρις στο ντεμπούτο του Ζντοβτς και πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του στη Euroleague.

Δεν πήγε καλά το ντεμπούτο του Γιούρι Ζντοβτς στη Ζαλγκίρις. Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 73-61 των Λιθουανών και πήγαν στο 2-1 στη Euroleague, ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 0-3, oι οποίοι θα έρθουν στον Πειραιά για να παίξουν με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Για τους νικητές, ο Κάλινιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικό ματς έκανε ο Ουόλτερς με 11, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Από την μόνος του πάλευε ο Νέμπο με 14 ποντους και 10 ριμπάουντ, ενώ στοίχισε η κακή βραδιά του Μούντιε 0 πόντους (0/4 σουτ)

Το ματς

O Eρυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 12-5 χάρη στον Νταβίντοβατς. Οι Λιθουανοί οι οποίοι έχουν για πρώτη φορά τον Ζντοβτς στον πάγκο τους, αντέδρασαν και κατάφεραν να κλέισουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με τον Γκίφεϊ να γράφει το 13-14 στο 9'.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά, με τον Λούκα Μίτροβιτς να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (29-27) με 1/2βολές.

Ο Νίκολα Κάλινιτς έκανε το 36-32 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Χόλινς σκόραρε για το 45-37 για τους Σέρβους στο 28', με τον Μπλάζεβιτς να ρίχνει τη διαφορά στους 4 (46-42).

Με το καλάθι του Κάλινιτς ο Ερυθρός Αστέρας έφυγε με 66-58 στο 37'.Ο Λεκαβίτσιους μείωσε σε 68-61 στο 39', αλλά ο Χόλινς με τρίποντο στα 45 δευτερόλεπτα έκανε το 71-61 και καθάρισε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το 27-19 επιμέρους των Σέρβων στην τέταρτη περίοδο, οι 17 ασίστ των νικητών αντί των 12 των φιλοξενούμενων, αλλά και στην αστοχία των Λιθουανών (14/33) στα δίποντα

Ο ΜVP: Ο Κάλινιτς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ματς. Εξαιρετικός και ο Ουόλτερς με 11 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μούντιε έμεινε άποντος με 0/4 σουτ και σίγουρα η ομάδα του περίμενε παραπάνω από εκείνον.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντόμπριτς είχε 13 πόντους και αποτέλεσε σημαντική σταθερά κατά τη διάρκεια του ματς

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 5/21 τρίποντα των γηπεδούχων, το οποίο όμως δεν στοίχισε, κάτι που φανέρωσε τη δουλειά που έκαναν οι νικητές στο ματς.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Χόλινς με τρίποντο στα 45 δευτερόλεπτα έκανε το 71-61 και καθάρισε το ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Σέρβοι έφτασαν στη δεύτερη σερί νίκη τους, κάνοντας εξαιρετική διαχείριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Λιθουανούς να συνεχίζουν να προβληματίζουν μετρώντας 3 ήττες σε 3 ματς.

Τα δεκάλεπτα:13-14, 29-27, 46-42, 73-61