Άλμπα - Φενέρμπαχτσε 84-70: Απίθανο δεύτερο ημίχρονο και νίκη (vid)

Η Άλμπα Βερολίνου (1-2) διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε (1-2) στο δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους 57-35 και πήρε την πρώτη νίκη της στη φετινή EuroLeague.

Η Άλμπα Βερολίνου θύμισε κάτι από τις περσινές κορυφαίες εμφανίσεις της. Και η Φενέρμπαχτσε σκόρπισε απογοήτευση! Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, λίγες ημέρες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, και ενώ βρέθηκε στο +10 στο 19', παραδόθηκε άνευ όρων!

Οι Γερμανοί επικράτησαν με 57-35, σκόρπισαν τη Φενέρ και κατέκτησαν την πρώτη νίκη για τη φετινή σεζόν. Η κατάρρευση της τουρκικής ομάδας είναι άνευ προηγουμένου, παρά την κυριαρχία της στα ριμπάουντ.

Η Άλμπα φρόντισε να δείξει τις προθέσεις της λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και την αρχή της τρίτης περιόδου. Έκανε ένα σερί 13-0 και προσπέρασε στο σκορ 38-35.

Και από εκείνο το σημείο δεν κοίταξε πίσω της. Η Φενέρ κατάφερε μόνο να ισοφαρίσει (53-53, 1:11 πριν το τέλος της 3ης) και μετά ήρθε το επικό φινάλε. Στα μισά της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε στους 10 (68-58) και στους 15, ένα λεπτό πριν το τέλος (80-65).

Απίθανο το δίδυμο Μάοντο Λο και Όσκαρ Ντα Σίλβα με 21 και 22 πόντους, αντίστοιχα, ενώ ο Λουκ Σίκμα πρόσφερε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί της Άλμπα στο τέλος της 2ης και στην αρχή της 3ης περιόδου, που διαμόρφωσε το 27-35 σε 38-35.

Ο MVP: Οριακά ο Μάοντο Λο, με 22 πόντους (4/7 τριπ.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ και 2 λάθη

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣΜαριάλ Σαγιόκ δεν βοήθησε, έχοντας 2 πόντους σε 8 λεπτά.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ξεκάθαρα ο Λουκ Σίκμα, με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη σε 31:10.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 9 λάθη της Άλμπα, σε συνδυασμό με 21 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το alley oop κάρφωμα που έκανε ο Λουκ Σίκμα (από επαναφορά) και έφερε την έκρηξη στις εξέδρες του γηπέδου.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Άλμπα ήταν... αγνώριστη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Αντίθετα, η Φενέρ συνέχισε να προβληματίζει. Έχει μείνει με μία νίκη, στην πρεμιέρα, η οποία ήρθε με μεγάλη δυσκολία. Οι αστέρες της εμφανίζονται αγνώριστη και η άμυνα δεν φαίνεται να είναι στα.. ατού της.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70