Άλμπα - Βιλερμπάν 67-71: Γαλλική υπεροχή με Αντετοκούνμπο (vid)

Η Βιλερμπάν παρέμεινε αήττητη (2-0), παίρνοντας το διπλό στο Βερολίνο, κόντρα στην Άλμπα (0-2), με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να μετράει 9 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 16:08.

Η Βιλερμπάν αρνείται να ηττηθεί! Το έδειξε και στο Βερολίνο, απέναντι στην Άλμπα, η οποία σπατάλησε μεγάλο μέρος του αγώνα, μέχρι να βρει τον τρόπο να απειλήσει τη γαλλική ομάδα. Όμως ο χρόνος τελείωσε. Την ίδια στιγμή, η ομάδα του Πάρκερ κατάφερε να πάρει ένα «διπλό» με μόλις 6 ασίστ και 20 λάθη!

Η Βιλερμπάν, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να παίρνει χρόνο συμμετοχής (16:08, με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ) και να δίνει μερικές εντυπωσιακές φάσεις, προηγήθηκε με 7-6. Είδε την Άλμπα να τρέχει ένα μίνι σερί 7-0 και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 13-7.

Όμως από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Γάλλοι με αιχμή τον Κρις Τζόουνς και τους Οκόμπο και Αντετοκούνμπο να δίνουν σημαντικές βοήθειες, προσπέρασαν (μολονότι βρέθηκαν ακόμη και στο -7 (24-17) κάνοντας σερί 13-0 (30-24).

Η Άλμπα έκανε την αντεπίθεσή της, με τον Μάοντο Λο να κάνει μεγάλο ματς (24π.), ωστόσο στα μέσα της 3ης περιόδου, η Βιλερμπάν, με δίποντο του Αντετοκούνμπο ξέφυγε με τέσσερις πόντους (41-37) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (49-43).

Όσο για την τελευταία περίοδο; Στο 34' η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε στους 14 (57-43). Και όμως, η Άλμπα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια.

Από το 68-59 μείωσε μέχρι το 68-63, πηγαίνοντας το ματς στις βολές. Ουσιαστικά όταν ο Λο διαμόρφωσε το 69-65 δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τη μεγάλη ανατροπή και η Asvel πήρε μία δίκαιη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ένα τρίποντο του Κρις Τζόουνς για το 68-59 τερμάτισε ουσιαστικά τις ελπίδες της Άλμπα για τη μεγάλη ανατροπή.

Ο ΜVP: Ο Κρις Τζόουνς ήταν με διαφορά ο πολυτιμότερος, με 24 πόντους (6/9 διπ., 3/5 τριπ., 3/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη σε 30:32.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Λίγα πράγματα απ' τον Τιμ Σνάιντερ, με 2 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Έλι Οκόμπο, με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 20 λάθη της νικήτριας Βιλερμπάν και οι μόλις 6 ασίστ!

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Όσκαρ Ντα Σίλβα έκανε το κάρφωμα του αγώνα, η ασίστ από τον Λο ήταν τέλεια και ο Ντα Σίλβα κάρφωσε!

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Βιλερμπάν έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο. Κερδίζει ομάδες που είναι στα μέτρα της. Και παρά τη μικρή διαφορά, η εμφάνιση των Γάλλων στο 2ο ημίχρονο είναι εξαιρετικά πειστική. Η Άλμπα ακόμα ψάχνεται και μάλλον θα ψάχνεται για καιρό.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-34, 43-49, 67-71