Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ερυθρός Αστέρας 63-75: Πειστική νίκη με Ουόλτερς και Κάλινιτς (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας (1-1) πήρε μια εντυπωσιακή νίκη στο Τελ Αβίβ, απέναντι στην Μακάμπι (1-1), με σκορ 75-63 και πρωταγωνιστές τους Ουόλτερς (17π.) και Κάλινιτς (19π.).

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πειστικός. Σε όλο το παιχνίδι. Φρόντισε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα (10-0). Οδήγησε την Μακάμπι σε πολλά λάθη (8 λάθη μέχρι το 10-16) στο ξεκίνημα του αγώνα.

Και ουσιαστικά από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε υποχρέωσε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο κυνήγι του σκορ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-10 και ενώ η Μακάμπι προσπάθησε να κλείσει την... ψαλίδα, ήρθε η καταστροφική 3η περίοδος. Επί μέρους σκορ 10-19 υπέρ των Σέρβων.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 19 πόντους (56-37 στο 31'), με την Μακάμπι να συνεχίζει να είναι άστοχη (36.7% στα δίποντα, 33.3% στα τρίποντα).

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 στο 35' (67-46) με ένα τρίποντο του Κάλινιτς. Στα τελευταία λεπτά, η Μακάμπι έκανε την ύστατη προσπάθεια, ο Ουίλμπεκιν βρήκε σκορ και ο Ματίας Λεσόρ έδωσε λύσεις.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 12 (68-56), αλλά μέχρι εκεί.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ουσιαστικά στα πρώτα λεπτά, όταν ο Αστέρας ξέφυγε με 10-0 και 20-10 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Ο ΜVP: Ο Νίκολα Κάλινιτς στο... νήμα απ' τον Νέιτ Ουόλτερς. Ο Σέρβος είχε 19 πόντους (5/10 διπ.,), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλεψίματα και 2 λάθοι σε 33:38 λεπτά!

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Κίναν Έβανς, 14 λεπτά στο ματς, όλα μηδέν εκτός από τα προσωπικά φάουλ.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Λούκα Μίτροβιτς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 25:31 στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα μόλις 12 λάθη του Αστέρα σε εκτός έδρας ματς, τα οποία συνδυάστηκαν με 17 ασίστ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: O Άντζελο Κολαϊάρο όχι μόνο έκανε το κλέψιμο στην... περιοχή του Αστέρα, αλλά πέφτοντας, αφού προηγήθηκε φάουλ, βρήκε στόχο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: O Αστέρας ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η Μακάμπι επιχείρησε να κάνει το... θαύμα στο φινάλε, αλλά με τέτοια αστοχία δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα άλλο.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-35, 37-54, 63-75