Προμηθέας - Μπουρζ 89-75: Ενορχηστρωτής Κάουαν, «εκτελεστής» Κουλμπόκα και πρόκριση στα προημιτελικά!

Ο Προμηθέας επικράτησε της Μπουρζ στην Πάτρα με 89-75 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Eurocup όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Προμετέι.

Αποστολή... εξετελέσθη για τον Προμηθέα!

ΟΙ Πατρινοί εξαργύρωσαν το πλεονέκτημα της έδρας στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι του φετινού Eurocup και φρόντισαν να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά, εκεί όπου περιμένει από το βράδυ της Τρίτης (11/4) η Προμετέι και ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τροπαίου. Στο δεύτερο νοκ άουτ παιχνίδι το πλεονέκτημα της έδρας θα έχει η ουκρανική ομάδα με φόντο την είσοδο στα ημιτελικά του θεσμού.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε το πάνω χέρι στο ματς από την αρχή έως και το τέλος, ενώ «απαντούσε» άμεσα στα ξεσπάσματα της Μπουρζ που προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στο ματς. Όμως ο Προμηθέας ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική βραδιά τους Κουλμπόκα και Κάουαν, οι οποίοι και έκαναν τη διαφορά για λογαριασμό της ομάδας τους.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν πραγματικός... ενορχηστρωτής στο παρκέ καθώς στα 29 λεπτά συμμετοχής είχε 20 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα! Αντίστοιχα, ο Λιθουανός φόργουορντ τελείωσε το ματς έχοντας 20 πόντους με 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ και επίσης 2 κλεψίματα.

Το ματς

Η αστοχία της Μπουρζ έδωσε στον Προμηθέα το προβάδισμα προκειμένου να πάρει διαφορά στο σκορ από το πεντάλεπτο (14-5 και 16-7) ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες των Γάλλων να επιστρέψουν στο παιχνίδι (18-12) ήταν... αδύνατον με 4/14 εντός παιδιάς να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί. Αποτέλεσμα; Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +11 (24-13), δείγμα και της εικόνας των δύο ομάδων στο παιχνίδι. Η Μπουρζ όσο και αν ήθελε να πλησιάσει χάρη στους Αϊζάια Μάικ και Αλεξάντρ Σασάνγκ (26-19 στο 15' και 28-21 στο 16') άλλο τόσο ο Προμηθέας προσπαθούσε να κάνει την κάνει την αντεπίθεσή του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά επέστρεψε στο +11 για τους Πατρινούς (34-23 στο 17΄) ενώ εκτοξεύθηκε και στο +14 (40-26) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Οι Κουμπόλκα (11π.) και Χογκ (8π.) ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας ωστόσο η ομάδα του Φρενετερίκ Φοτού πραγματοποίησε επιμέρους 7-1 και έκλεισαν το πρώτο μισό του ματς στο 41-33. Ένα διάστημα όπου ο Προμηθέας είχε 7/14 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/12 βολές, 14-6 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα (!) αλλά και 11 ασίστ για ισάριθμα λάθη. Η Μπουρζ είχε αντίστοιχα 6/13 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 9/12 βολές, 16 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 13 λάθη.

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων δεν... έμεινε εκεί καθώς ξεκίνησε την 3η περίοδο με σερί 5-0 για το 41-38 στο 22'. Ο Κάουαν άρχισε να μπαίνει στην εξίσωση και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13 (53-40 στο 25') έχοντας «γράψει» επιμέρους 12-2! Όμως όπως σε όλο το προηγούμενο ματς, έτσι και σε αυτό το χρονικό σημείο, οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα καθώς είδαν τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν σε χρόνο... dt στο ματς και να μειώνουν σε 58-55 λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου (61-55). Οι Κουλμπόκα (18π.) και Κάουαν (14π., 8ασ.) ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει για τον Προμηθέα ενώ από την Μπουρζ ο... άλλοτε παίκτης του Κολοσσού, Τζόρνταν Φλόιντ.

Ο δείκτης του σκορ είχε επιστρέψει στο +12 για τον Προμηθέα (72-60 στο 34') και έδειχνε ότι δεν θα αντιμετώπιζε προβλήματα από την γαλλική ομάδα. Όπως και έγινε. Η Μπουρζ μπορεί να μείωνε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τα ηνία της αναμέτρησης χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα από τους αντιπάλους τους. Στο 36' ο Προμηθέας είχε διατηρήσει το +12 (78-66) έχοντας «καθαρίσει» μία και καλή με την υπόθεση της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας «απάντησε» όταν η Μπουρζ πραγματοποίησε επιμέρους 12-1 μειώνοντας από το -14 (40-26) σε -3 (41-38) και δεν έδωσε το δικαίωμα στη γαλλική ομάδα να μπει στην εξίσωση του ματς. Η διαφορά επέστρεψε σε διψήφια νούμερα και έκτοτε οι γηπεδούχοι έλεγξαν απόλυτα το ματς.

MVP: Τα έκανε όλα ο Άντονι Κάουαν καθώς μέτρησε 20 πόντους με 1/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 32 βαθμούς στο ranking.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Κουλμπόκα ήταν ο «εκτελεστής» του α' ημιχρόνου έχοντας στο σύνολο 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική δουλειά και από τον Κόντιτ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τάπες.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Στα ρηχά ο Πάλμερ με μόλις 2/9 εντός παιδιάς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 9/12 τρίποντα που είχαν μαζί οι Κάουαν και Κουλμπόκα. Επίσης και τα 12 κλεψίματα του Προμηθέα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας έπρεπε να εκμεταλλευτεί την έδρα του και το έκανε! Ήταν σοβαρός στο ματς, εύστοχος και δεν έδωσε το δικαίωμα στην Μπουρζ να ελπίζει σε κάτι. Εντυπωσιακός και πολυδιάστατος ο Κάουαν, αποδεικνύεται παίτκης-κλειδί για τον Προμηθέα. Όταν είναι σε καλή βραδιά ανεβάζει επίπεδο την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-33, 61-55, 89-75.