Τουρκ Τέλεκομ - Προμηθέας 85-75: Έχασε έδαφος για το πλεονέκτημα έδρας

Νίκος Καρφής
Η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε του Προμηθέα με 85-75 και οι Πατρινοί έχασαν ευκαιρία να πλησιάσουν την πρώτη τετράδα στον όμιλο του Eurocup.

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στην Τουρκία. Η Τουρκ Τέλεκομ επικράτησε με 85-75 των Πατρινών, οι οποίοι έχασαν έδαφος στη μάχη που δίνουν για το πλεονέκτημα έδρας (έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup). Mε το αποτέλεσμα αυτό ο Προμηθέας έπεσε στο 9-6, ενώ η Τουρκ ανέβηκε στο 11-4.

Για τους νικητές 21 είχε η Μπουτέιγ, ο πρώην του Προμηθέα, Τζέριαν Γκραντ είχε 19 με 6 ασίστ, ενώ στον αντίποδα για την ομάδα του Χριστόπουλου, ο Κουλμπόκα είχε 23 πόντους με 7/11.

To ματς

O Προμηθέας δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς και η Τουρκ το εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας το 17-4 με τον Σέστινα στο 7'. Με τρίποντο του Κουλμπόκα οι Πατρινοί μείωσαν σε 20-12, όμως και πάλι ο Σέστινα έγραψε το 25-16. Ο Κάουαν με μια βολή διαμόρφωσε το 25-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Τούρκοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και ο Τζέριαν Γκραντ έκανε το 36-22 στο 14'. Ο Κάουαν έκανε το 41-28 με δύο βολές, με τον Τζέριαν Γκραντ να σκοράρει για το 46-30, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Κάουαν σκόραρε για το 49-38 στο ημίχρονο. Ο Προμηθέας είχε 4/11 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Με τον Κουλμπόκα που εντυπωσίαζε στο ματς, η ομάδα του Χριστόπουλου μείωσε σε 56-52 στα μέσα της τρίτης περιόδου. O Mπουτέιγ σκόραρε για το 60-56 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Τουρκ έκανε το 78-68 με τον, δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Μπουτέιγ. O Tέιλορ κλείδωσε το ματς, αφού έκανε το 83-72 στο 39'.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 50-38, 60-58, 85-75

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Τουρκ Τέλεκομ είχε 26/39 δίποντα, τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε 15/31.

O MVP: Ο Τζέριαν Γκραντ με 16 πόντους και 9 ασίστ, αλλά και ο Μπουτέιγ με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σίμπσον έπαιξε 25 λεπτά και έμεινε άποντος με 0/3 σουτ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σέστινα είχε 17 πόντους και ήταν καθοριστικός.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 7/11 τρίποντα του Κουλμπόκα.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΣ ΤΟΥ Α' ΓΥΡΟΥ: Η Τουρκ είχε νικήσει και στην Πάτρα με 98-83.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Τουρκ αγκάλιασε το πλεονέκτημα έδρας για την επόμενη φάση, ενώ ο Προμηθέας έχασε έδαφος για την τετράδα.