Προμηθέας - Χαποέλ Τελ Αβίβ 83-100: Εξαφανίστηκε στην 3η περίοδο και διασύρθηκε

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Ο Προμηθέας (5-4) γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από τη Χαποέλ Τελ Αβίβ (5-4) με 100-83 για την 10η αγωνιστική του EuroCup.

Ο Προμηθέας... εξαφανίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης απέναντι στη Χαποέλ Τελ Αβίβ και γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με

Οι Ισραηλινοί έκαναν έναν σερί 22-0 στο τέλος της 2ης και στην αρχή της 3ης περιόδου, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα για τη νίκη. Οι Πατρινοί έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ, δεν μπορούσαν να σταματήσουν την κυριαρχία της Χάποελ κοντά στο καλάθι και μοιραία υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα.

Ο Τζόρνταν ΜαΚρέι είχε 26 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Τσινάνου Ονουάκου, που εκτελεί βολές με... κουτάλα μέτρησε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Το ματς

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά. Προηγήθηκε με 10-2 απέναντι στη Χαποέλ Τελ Αβίβ. Και μετά έκοψε απότομα ταχύτητα. Οι Ισραηλινοί έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 12-10.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς ήταν ντέρμπι. Ο Προμηθέας στηρίχθηκε στον Τανούλη, ο οποίος είχε 7 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όσους και οι Τζο Γιανγκ και Βασίλης Μουράτος, με τους Πατρινούς να σουτάρουν με 29.4% στα τρίποντα (5/17) και να έχουν 7 ασίστ για 6 λάθη.

Όσο για τη Χάποελ; Μετέφερε το ματς κοντά στο καλάθι και δικαιώθηκε, παίρνοντας πόντους από τους ψηλούς της. Προηγήθηκε με 37-32 στο τέλος της 2ης και αύξησε το προβάδισμά της στους 8 (44-32 στο 22') με το τρίποντο του Εξέβιερ Μάμφορντ.

Κι οι Ισραηλινοί δεν σταμάτησαν: Έφτασαν το σερί τους στο 22-0, ξεκινώντας την 3η περίοδο με επί μέρους 18-0! Ο Κόντιτ σταμάτησε την επέλαση της Χάποελ με δύο βολές (55-34), αλλά πλέον ήταν τόσο αργά.

Ο Προμηθέας δέχτηκε 36 πόντους στην 3η περίοδο, με τους παίκτες της Χάποελ να εκτελούν τον έναν αιφνιδιασμό μετά τον άλλον. Χαρακτηριστικό είναι ότι έδωσαν 31 ασίστ, ενώ μέτρησαν 35 δίποντα, τα περισσότερα με λέι απ!

Η Χαποέλ έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+29, 100-71, τρία λεπτά πριν το τέλος) με τον Προμηθέα να... μαζεύει το σκορ με σερί 12-0.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 22-0 της Χάποελ στα τέλη της 2ης και στην αρχή της 3ης περιόδου.

MVP: Ο Τζόρνταν ΜαΚρέι είχε 26 πόντους (9/16 διπ., 2/3 τριπ., 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Τσινάνου Ονουάκου είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Τζέιλεν Χορντ 14 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Λίγες οι βοήθειες από Τσαϊρέλη, Γκίκα και Κακλαμανάκη

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 31 ασίστ της Χάποελ

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας κατέρρευσε στην 3η περίοδο. Το σερί που δέχτηκε είναι ανεπίτρεπτο για μία ομάδα που θέλει να πρωταγωνιστεί. Μετά απ' αυτό δεν υπήρχε καμία αντίδραση από τον Προμηθέα, ο οποίος δεν σταματούσε να δέχεται αιφνιδιασμούς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 32-37, 53-73, 83-100