Παρί-Προμηθέας 71-74: Θρίαμβος στο Παρίσι για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας Πατρών πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παρί, επικρατώντας με 71-74 και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα στο EuroCup έπειτα από δυο σερί ήττες.

Μετά από την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, ο Προμηθέας Πατρών προσπαθεί να βρει ξανά τις ισορροπίες και να μπει σε ρότα. Απόψε (14/12), λοιπόν οι Αχαιοί τέθηκαν αντιμέτωποι με την Παρί που έχει εμφανιστεί καλύτερη απ' ό,τι αναμενόταν στην αρχή της σεζόν, επικρατώντας με 71-74 και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 5-3 στο Group B του EuroCup.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο (1/6 τρίπ.) ενώ είχε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Παρί που προηγήθηκε με 17-14 στο 10', παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Αμάρ Γκέγκιτς σκόραρε για το 22-16 στο 12' ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν άμεσα το ματς και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Γκίκα (26-29, 14').

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-36, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Γιώργο Τανούλη και Αρνόλντας Κουλμπόκα ενώ οι Πατρινοί βελτίωσαν το ποσοστό πίσω από τα 6μ.75, σουτάροντας 4/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο. Μάλιστα ο Τζορτζ Κόντιτ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (42-49) με 2/2 βολές όμως η Παρί ισοφάρισε σε 55-55 με τον Ντενίς. Οι Γάλλοι πίεσαν και ο Μπεγκάριν μείωσε σε 66-67 στα 64" για το φινάλε.

Ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο και ο Κάιλ Άλμαν έδωσε το προβάδισμα στην Παρί από τη γραμμή των βολών. To φάουλ του Έβανς στον Κουλμπόκα τον έστειλε στις βολές (68-69) ενώ η τεχνική ποινή στον προπονητή της Παρί έδωσε την ευκαιρία στον Λιθουανό να διαμορφώσει το 68-70. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εύστοχοι στις βολές κι επικράτησαν με 71-74, φτάνοντας τις πέντε νίκες στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι παίκτες του Προμηθέα Πατρών αντέδρασαν σωστά στην πίεση της Παρί και ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά.

Ο MVP: Ο Άντονι Κάουαν έκανε τη διαφορά για τον Προμηθέα, μετρώντας 21 πόντους, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ είχε ακόμα 9 κερδισμένα φάουλ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Νίκος Γκίκας σημείωσε 11 πόντους με 3/5 τρίποντα, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Αξέλ Τουπάν είχε 0/2 σουτ εντός πεδι΄ς σε 25'.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 23 λάθη της Παρί.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με τον Παρί, πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη και κάνοντας ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα χιαστί.