Προμηθέας - Τουρκ Τέλεκομ 83-98: Το «τρένο» των Τούρκων πέρασε και από την Πάτρα

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων του EuroCup και ηττήθηκε με 83-98 στην Πάτρα.

Η εκπληκτική Τουρκ Τέλεκομ που έχει δημιουργήσει ο Ερντέμ Τσαν, επί χρόνια βοηθός στην Φενέρμπαχτσε με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, δε σταμάτησε ούτε στην Πάτρα. Οι Τούρκοι κατέκτησαν την 11η σερί νίκη τους σε όλες τις διοργανώσεις με 98-83 στην Πάτρα, φτάνοντας σε ρεκόρ 5-1 στο EuroCup, αφήνοντας πίσω τον Προμηθέα με 4-2.

Ο Τζέριαν Γκραντ έκανε την αρχή για τους Τούρκους με 18 πόντους (4/9 2π, 2/3 3π), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο Αξέλ Μπουτέιγ σκόραρε 24. Στους 30 σταμάτησε ο συγκινητικός Τζο Γιανγκ με 4/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα για τον Προμηθέα δεν ήταν το ιδανικό, με τους Τούρκους να κυριαρχούν στο παρκέ. Μετά το αρχικό 5-8, η Τουρκ Τέλεκομ έτρεξε ένα σερί 0-10, έχοντας τον Τζέριαν Γκραντ αιχμή του δόρατος. Ο Αμερικανός σκόραρε 10 πόντους και η Τουρκ Τέλεκομ προηγήθηκε με 5-18 (6'). Διαφορά που έφτασε ως τους 14 πόντους αφού οι Τούρκοι σούταραν 4/5 τρίποντα, με τους Πατρινούς να μειώνουν σε 17-27 μετά τα μακρινά σουτ των Κουλμπόκα, Σίμπσον.

Ο Προμηθέας κατάφερε να ανεβάσει τα επίπεδα έντασης στην άμυνά του. Ένα αντιαθλητικό που κέρδισε ο Τανούλης και το ξέσπασμα του Γιανγκ επιθετικά άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης, με τον τελευταίο να μειώνει σε 27-29 (13'). Για τους γηπεδούχους το δίδυμο των Γιανγκ και Κουλμπόκα αποτέλεσε επιθετική σταθερά. Οι δυο τους σκόραραν 15 και 11 αντίστοιχα στο ημίχρονο, όμως ξανά ο Γκραντ έβαλε την ομάδα του στο +8 (36-44).

Μόλις ο Προμηθέας έβρισκε έναν δεύτερο πόλο δίπλα στον Γιανγκ, αμέσως μάζευε τις διαφορές. Έτσι και έγινε μετά το τρίποντο του Σίμπσον για το 46-48, αλλά γρήγορα απαντήθηκε με ένα επιμέρους 2-10. Οι Τούρκοι βρήκαν αρκετές λύσεις ακόμα και στο ανοιχτό γήπεδο, όμως ξανά με το μακρινό σουτ ο Κάουαν έφερε τον Προμηθέα στο -3 (61-64, 29'), πριν έρθει και πάλι ένα καλάθι του Γκραντ για το 63-69.

Ο Γιατράς προσπάθησε να δώσει μπάλες στον Τσαϊρέλη στο χαμηλό ποστ, όμως ο Σέστινα έκανε ακριβώς το ίδιο από την άλλη πλευρά για το 69-76 (34'). Με τον Γιανγκ να μένει στους 23 πόντους από την τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας άρχισε να στερείται λύσεων και ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 69-84, υπογράφοντας το 0-11 των Τούρκων, που μπήκαν πλέον με σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο τετράλεπτο. Μπορεί ο Κουλμπόκα και ο Γιανγκ να βρήκαν δύο μακρινά σουτ μετά από ώρα, όμως η Τουρκ με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στην επίθεση, πέρασε την μπάλα στην ρακέτα, έκανε τον Σέστινα παράγοντα και διαχειρίστηκε άψογα τον χρόνο για να φτάσει στην 5η νίκη της στο EuroCup με το τελικό 83-99.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 36-44, 63-69, 83-98

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Από το 69-73 του Τσαϊρέλη του 33ου λεπτού, η Τουρκ Τέλεκομ έφτασε στο 69-84 μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά και επί της ουσίας εκεί τελείωσε η αναμέτρηση.

O MVP: Ο Τζέριαν Γκραντ επέστρεψε ως αντίπαλος και σκόραρε 18 πόντους (τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο) μαζί με 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, όντας ο κορυφαίος του αγώνα.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Δεν είναι και τόσο αφανής με 24 πόντους (7/9 2π, 3/6 3π), αλλά ο Αξέλ Μπουτέιγ έγινε ο δεύτερος πόλος δίπλα στον Γκραντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Τζορτζ Κοντίτ αγωνίστηκε για 10 λεπτά αλλά η στατιστική του ήταν εντελώς άδεια, χωρίς απολύτως καμία βοήθεια.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μηδέν ασίστ για 4 λάθη από τον Γκίκα.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας μπορεί να μην το γνωρίζουν αρκετοί, αλλά αντιμετώπισε μία εξαιρετική ομάδα. Οι Πατρινοί χάνουν για δεύτερη φορά, μετά τον Ολυμπιακό, ένα παιχνίδι στο οποίο σουτάρουν εξαιρετικά από το τρίποντο (11/26).

@Photo credits: eurokinissi