Μπουντούτσνοστ - Προμηθέας 95-89: Πήγαν για ανατροπάρα οι Πατρινοί, αλλά λύγισαν στην παράταση

Νίκος Καρφής
Μετά από ματς-θρίλερ, ο Προμηθέας λύγισε στην παράταση από τη Μπουντούτσνοστ με 95-89 στο Eurocup, ενώ πριν γύρισε από το -20.

Ο Προμηθέας πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή (βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους στο 26') στο τέλος σε ένα φοβερό ματς μέσα στο Μαυροβούνιο, αλλά η Μπουντούτσνοστ άντεξε και επικράτησε με 95-89 στην παράταση για την τρίτη αγωνιστική του Eurocup. Με αυτο το αποτέλεσμα οι Πατρινοί έκαναν την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση και έπεσαν στο 2-1, τη στιγμή που οι Μαυροβούνιοι τους έπιασαν και έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Μπουθ με 18 πόντους, ενώ ο Καμπά μέτρησε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από την πλευρά του Προμηθέα στους 22 πόντους σταμάτησε ο Τζο Γιανγκ.

To ματς

H Mπουντούτσνοστ προηγήθηκε με 14-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου με το καλάθι του Κάμπα. Ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε και πέρασε μπροστά με τον Γιανγκ. Ο Κακλαμανάκης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (26-23).

Οι Μαυροβούνιοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκαναν το 41-31 με τον Καμπά στο 15'. Η ομάδα του Γιατρά δεν κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση της και ο Πόποβιτς εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (50-35) στο 20'. Οι Πατρινοί είχαν 10 λάθη στο ημίχρονο αντί 2 των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατούν τη μεγάλη διαφορά και σκόραραν με τον Καμένιας για το 67-47, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Γιανγκ έκανε το 73-59 για τον Προμηθέα στο 33', ενώ ο Κάουαν μείωσε σε 73-65, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. O Γκίκας μείωσε για το 74-71, ενώ ο Έλληνας γκαρντ το πήρε πάνω του και έκανε το 77-79 στα 37 δευτερόλεπτα. Ο Γιανγκ σκόραρε στα 7 δευτερόλεπτα για το 81-83, με τον Μπουθ να ισοφαριζει στα 2 δεύτερα. Ο Λάζιτς έκανε εντυπωσιακό μπλοκ στον Τσαϊρέλη στέλνοντας το ματς την παράταση.

Ο Μπουθ σκόραρε για το 86-81 στο 42', ενώ ο Μπελ-Χέινς έκανε το 91-82 στο 44' και καθάρισε το ματς

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 83-83. 95-89(παρ.)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθέας δεν βρήκε τις λύσεις στην παράταση, ενώ ο Τσαϊρέλης δέχθηκε στο στοπ στην τελευταία φάση του τετάρτου δεκαλέπτου, σε μια φάση που θα μπορούσε να φέρει το μεγάλο διπλό στους Πατρινούς

O MVP: Ο Μπουθ τελείωσε με 18 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Καμπά με 16 και 13 ριμπάουντ

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντάνγκουμπιτς έμεινε άποντος με 0/4 σουτ και δεν βοήθησε την ομάδα του Γιατρά.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλό ματς και ο Μπελ-Χέινς για την Μπουντούτσνοστ με 16 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 18/20 βολές του Προμηθέα και τα 43 ριμπάουντ των γηπεδούχων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας πήγε για την τεράστια ανατροπή, ωστόσο ηττήθηκε και έχασε την ευκαιρία να συνεχίσει να βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου στο Eurocup.