Προμηθέας - Τσεντεβίτα Ολίμπια 67-88: Αποχαιρέτησε με ήττα από Φέρελ-Όγκουστ

Νίκος Καρφής
Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός κόντρα στην Τσεντεβίτα Ολίμπια και ηττήθηκε με 88-67 στην Πάτρα για το Eurocup, κλείνοντας τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση.

Οι Πατρινοί δεν μπόρεσαν να κοντράρουν σε κανένα σημείο του ματς την Τσεντεβίτα Ολίμπια και ηττήθηκαν με 88-67 για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Eurocup.. Ο Προμηθέας έπεσε έτσι στο 4-14 και τερμάτισε στην τελευταία θέση του ομίλου, ενώ οι Σλοβένοι ανέβηκαν στο 11-7 και είναι τρίτοι (ετοιμάζονται για τα playoffs). Για τους νικητές ο Πούλεν είχε 19 και ο Φέρελ 14, ενώ ο Όγκουστ μέτρησε 13 πόντους. Στον αντίποδα 15 είχε ο Τζεράι Γκραντ.

Το ματς

Με τον Πούλεν η Τσεντεβίτα Ολίμπια προηγήθηκε με 11-20 στο 7'. Ο Προμηθέας πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά δεν τα κατάφερε, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκου, Ζακ Όγκουστ να γράφει το 15-27 στο 9' για να έρθει ο Ντράγκιτς να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (15-29).

Οι Σλοβένοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +21 (18-39). Με τον Μπαζίνα ο Προμηθέας έκανε το 27-41, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Τελικά οι δύο βολές του πρώην... πράσινου Γιόγκι Φέρελ έκαναν το 31-48 στο 20'. Oι Πατρινοί είχαν 2/11 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 6/13.

Ο Μούριτς έκανε το 39-64 στα μέσα της τρίτης περιόδου με τους Πατρινούς να αδυνατούν να αντιδράσουν. Ο Γκραντ μείωσε σε 45-64, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ζακ Όγκουστ έκανε το 55-77 στο 34' και ο Προμηθέας ήταν αδύνατο να γυρίσει αυτό το ματς στο οποίο... κυνηγούσε από το ξεκίνημα και δεν απείλησε ποτέ την αντιπαλο του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 11/26 τρίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι με 6/24, ενώ οι Σλοβένοι έβαλαν βάσεις νίκης από το ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με 31-48.

MVP: Πούλεν, Φέρελ και Όγκουστ είχαν από 19 και 6 ασίστ, 14 πόντους με 3/3 δίποντα και 13 πόντους με 4 ριμπάουντ αντίστοιχα, όντας οι κορυφαίοι του ματς.

ΑΦΑΝHΣ ΗΡΩAΣ: Σημαντικές λύσεις έδωσε και ο Ραντοβάνοβιτς που τελείωσε με 15 πόντους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σίμπσον δεν βοήθησε καθόλου, αφού είχε 0/5 σουτ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Οι Σλοβένοι νίκησαν και στην έδρα τους με 98-84.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: O Hλίας Ζούρος βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό 3-4 ώρες πριν το ματς και στον πάγκο έκατσε ο Νίκος Αρβανίτης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Προμηθέας ήταν πολύ άστοχος στις βολές με 7/16.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε σε άλλο ένα ματς στο Eurocup, ενώ οι Σλοβένοι μπήκαν στην πρώτη 4άδα με το διπλό και ετοιμάζονται για τα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 31-48, 51-66, 67-88