Μπούντουτσνοστ - Προμηθέας 90-77: Δεν... άντεξαν οι Πατρινοί

Νίκος Καρφής
Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 90-77 από τη Μπούντουτσνοστ και παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου του Eurocup.

Aκόμα πιο δύσκολη έγινε η πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup για τον Προμηθέα. Οι Πατρινοί ηττήθηκαν με 90-77 από τη Μπούντουτσνοστ και έτσι έμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογία με ρεκόρ 4-11. Στο 9-6 και την τρίτη θέση πήγαν οι Μαυροβούνιοι.

Για τους νικητές ο Πόποβιτς είχε 15, ενώ στον αντίποδα στους 23 πόντους σταμάτησε ο Γκραντ.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης χτύπησε γόνατο με γόνατο με τον Ριντ στο 8ο λεπτό και έπεσε άτσαλα στο παρκέ. Συνολικά αγωνίστηκε 15 λεπτά στο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

To ματς

Η Μπούντουτσνοστ πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 24-14 στο 8’ χάρη στον Σίλεϊ. Ο Άντριτς έκανε το 24-16 στο 9’

Ο Τζεράι Γκραντ μείωσε σε 36-30 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Κομπς έκανε το 44-34 στο 18’. Ο Σίμπσον με τρίποντο διαμόρφωσε το 46-39 στο ημίχρονο. Οι Μαυροβούνιοι είχαν 2/13 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά και 3/7 μέτρησαν οι παίκτες του Ζούρου.

Ο Προμηθέας μείωσε στον πόντο με το 54-53 από τον Γκραντ στο 25’. Ο Πέρι έδωσε αέρα 8 πόντων στους γηπεδούχους για το 63-55 στο 27’. Ο Πέρι σκόραρε ξανά για το 74-61 στο 33' και έβαλε δύσκολα στον Προμηθέα. Το 78-64 έγινε από τον Άτιτς (πρώην της ΑΕΚ) στο 35'. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 83-66, τέσσερα λεπτά για το τέλος και ο Προμηθέας δεν είχε χρόνο και τρόπο για να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 46-39, 67-57, 90-77

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Οι Μαυροβούνιοι είχαν παραπάνω ριμπάουντ (41 αντί 25), ενώ μπήκαν με ορμή στο 4ο δεκάλεπτο για να… καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

O MVP: Ο Πόποβιτς με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν κορυφαίος των νικητών.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Γκάντι

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σίλεϊ και ο Ριντ με 11 πόντους, αλλά και ο έμπειρος Μίτσοφ με 12 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 6/22 τρίποντα της Μπούντουτσνοστ που δεν στοίχισαν.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 14/16 βολές των γηπεδούχων.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε στο Μαυροβούνιο και δεν μπόρεσε να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας.

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Ο Προμηθέας είχε ηττηθεί και στην έδρα του με 89-60.