Βαλένθια - Βίρτους 83-77: Νίκη κορυφής, ήττα μειονεκτήματος

Μιχάλης Γκιουλένογλου
Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τη Βαλένθια (9-4) προκειμένου να επικρατήσει της Βίρτους (6-6) με 83-77, για τη 13η αγωνιστική του EuroCup (Β' Όμιλος) και να κάνει σημαντικό βήμα για την κατάκτηση μιας από τις δύο πρώτες θέσεις.

Στο φινάλε της 3ης περιόδου, η Βίρτους έμοιαζε να ελέγχει το ματς στη Βαλένθια. Το καταστροφικό - για τους Ιταλούς - 4ο δεκάλεπτο, τους στοίχησε τον αγώνα και πιθανότατα μία θέση στην πρώτη τετράδα, η οποία θα έχει πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση.

Το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 31-14 (!), με τη Βαλένθια να επιστρέφει απ' το -9 στο φινάλε της 3ης (62-53).

Με το σκορ στο 70-69 υπέρ της Βίρτους, η Βαλένθια πέτυχε ένα σερί 7-0, με δύο βολές του Κλέμεν Πρέπελιτς (ήταν ο κορυφαίος του παρκέ με 19π.), ένα δίποντο του Ριβέρο και ένα τρίποντο του Φαν Ρόσομ (8π.) για το 76-70.

Για τη Βίρτους, ο Κάιλ Ουίμς είχε 17 πόντους και ο Κορντινιέ 11.

Πλέον, οι Ισπανοί διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στην ομάδα της Μπολόνια, αφού είχαν επικρατήσει και με 97-96 στην Ιταλία.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-38, 52-63, 83-77

@Photo credits: Virtus Bologna twitter account