Προμηθέας - Μπουρζ 84-77: Τρίτη νίκη στο Eurocup oι Πατρινοί

Νίκος Καρφής
Οι Πατρινοί επικράτησαν με 84-77 της Μπουρζ και έφτασαν στη τρίτη νίκη τους στο Eurocup.

Άντεξε κι επικράτησε των Γάλλων ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί κατάφεραν να νικήσουν με 84-77 τη Μπουρζ και έτσι έφτασαν στο τρίτο τους ροζ φύλλο αγώνα (3-8) στη διοργάνωση του Eurocup.

Για τους νικητές 18 είχε ο Χαντ και ο Ρέι και από 17 Αγραβάνης και Σίμπσον. Η ομάδα του Ζούρου συνεχίζει να είναι στην τελευταία θέση του ομίλου της.

Το ματς

O Προμηθέας μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-0 χάρη στους Ρέι και Αγραβάνη. Ο Τσάσανγκ έκανε το 12-8 για τη Μπουρζ με τρίποντο στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ρέι σκόραρε για το 19-17, δύο λεπτά για το τέλος της περιόδου. Ο Χαντ διαμόρφωσε το 22-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

To τρίποντο του Σίμπσον έγραψε το 29-24 για την ομάδα του Ζούρου στο 24’, ενώ ο Ρογκαβόπουλος έκανε το 39-34 στο 18’, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι Πατρινοί σούταραν με 6/12 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με 2/7 τρίποντα.

Mε τον Κούρμπι η Μπουρζ πέρασε μπροστά στο 25’ για το 45-46, όμως ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοση του σε επίθεση και άμυνα, γράφοντας το 60-53 με τον Χαντ στο 29’

O Xάντ έκανε το 68-62, πέντε λεπτά για το τέλος και ο Σίμπσον σκόραρε για το 76-68 στο 38'. O Aγραβάνης με τρίποντο έκανε το 79-71. Ο Χαντ σκόραρε για το 81-73 στο 39', ενώ ο Ρέι με 1/2 βολές για το 82-77 στα 28 δεύτερα έσβησε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 39-34, 60-55, 84-77

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Προμηθεας είχε 12/24 τρίποντα, αλλά και 27 ασίστ αντί 16.

OΙ MVPs: Δύσκολο να ξεχωρίσεις και για αυτό θα βάλουμε 4. Για τους νικητές 18 κορυφαίοι οι Χαντ και Ρέι και από 17 Αγραβάνης και Σίμπσον.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ρος ήταν άποντος με 0/4 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρογκαβόπουλος βοήθησε με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 5/6 τρίποντα του Σίμπσον.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η ισορροπία στο σκοράρισμα του Προμηθέα από τους 4 πρωταγωνιστές του στο ματς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Οι Πατρινοί πήραν μια σημαντική νίκη, πήγαν στο 3-8, αλλά απαιτούνται πολλά ακόμα για να φύγουν από την 10η θέση του ομίλου.