Παναθηναϊκός: Η... μετάλλαξη στο 2ο ημίχρονο και ο ρυθμιστής Σλούκας

Νίκος Καρφής
Σλούκας
To Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μπαρτσελόνα και στον κομβικό Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός τα... βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Μπαρτσελόνα, όμως αντέδρασε άψογα στο υπόλοιπο του ματς. Μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση και στο τέλος έφτασε στην επικράτηση. Ένα αποτέλεσμα που τον κάνει και... αφεντικό για το πλεονέκτημα έδρας, αφού πλέον πέρασε δεύτερος.

Το Gazzetta με τη βοήθεια του Hudlinstat στέκεται στο φοβερό δεύτερο ημίχρονο της ομάδας του Αταμάν, το οποίο ήταν κομβικό για να έρθει το ροζ φύλλο αγώνα στο ΟΑΚΑ, αλλά και στο ρεσιτάλ του Σλούκα, του Μήτογλου και του Ναν.

Aπό τους 34 στους... 55 πόντους και το 11/13 κοντά στο καλάθι

Τα καλάθια του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο

δφ

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και η Μπαρτσελόνα έδειχνε να νιώθει πολύ καλά στο ΟΑΚΑ και να βάζει υποψηφιότητα για διπλό. Ωστόσο το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πράσινοι ενώ είχαν 34 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, πάτησαν το... γκάζι στο δεύτερο και πέτυχαν 55 πόντους στο δεύτερο! Η τρομερή βελτίωση τους στην επίθεση σε συνδυασμό με την καλύτερη λειτουργία της άμυνας, τους οδήγησε στη νίκη.

Αντίστοιχα στο αμυντικό κομμάτι οι πράσινοι είχαν δεχθεί 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά στο δεύτερο έσφιξαν λίγο τα λουριά, χάλασαν το μυαλό των Καταλανών και τους επέτρεψαν να σκοράρουν 35 ποντους.

Όπως παρατηρούμε και στο παρακάτω γράφημα το τριφύλλι έκανε θραύση κοντά στο καλάθι, στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου βρήκε συνολικά 22 πόντους. Μάλιστα με το τρομερό ποσοστό 11/13 σουτ. Οι Καταλανοί δεν είχαν απάντηση. Επίσης σούταρε με 6/12 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο... ρυθμιστής Σλούκας

Τα καλάθια του Σλούκα στο 2ο ημίχρονο

υτ

Για άλλη μια φορά ο Κώστας Σλούκας απέδειξε πως συγκαταλέγεται στα γκαρντ στην Ευρώπη που μπορούν να κάνουν τη διαφορά στα μεγάλα ματς και να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας τους. Είτε εκτελώντας, είτε δημιουργώντας. Ο Σλούκας έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και έστρωσε το χαλάκι για τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Όπως παρατηρούμε και στο παραπάνω γράφημα, ευστόχησε δύο τρίποντα, ένα από την κορυφή και ένα από τις 45 μοίρες. Το δεύτερο έκανε το 86-76 και κλείδωσε τη νίκη, 1:12 για το τέλος. Έπαιξε στο ένας με έναν τον Πάρκερ και σηκώθηκε για τρεις, καθαρίζοντας τους Καταλανούς. Είχε 9 πόντους με σουτ στο 4ο δεκάλεπτο και συνολικά 18 στο ματς, αλλά και 8 ασίστ.

Τέλος πέτυχε και 3 δύσκολα lay up στο δεύτερο ημίχρονο, αφού τρύπησε την άμυνα της Μπαρτσελόνα. Μάλιστα νίκησε δύο αντιπάλους τις περισσότερες φορές χωρίς να φοβάται να πάει κόντρα σε ψηλότερους, αφού τους χτύπησε με την ταχύτητα του. Μάλιστα στην τελευταία περίπτωση, κινήθηκε έξοχα χωρίς τη μπάλα, έκανε το cut και τελείωσε τη φάση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο του Ναν και ο Μήτογλου

Tα σουτ του Ναν στο 4ο δεκάλεπτο

φγ

Σε ένα ακόμη ματς ο Ναν πήρε πολλές ευθύνες στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Ένας από τους κορυφαίους σκόρερ φέτος στη Euroleague που σε ορισμένες περιπτώσεις δείχνει πως δεν μπορεί να τον σταματήσει κανείς.

Ο πρώην γκαρντ των Χιτ έκανε καλά τη δουλειά του στο σκοράρισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο και βοήθησε την ομάδα του Αταμάν να φτάσει στη νίκη. Ο Αμερικανός περιφερειακός πήρε έξι σουτ στην τέταρτη περίοδο και ευστόχησε στα τέσσερα από αυτά.

Συνολικά πέτυχε 9 πόντους στην τελευταία περίοδο από σουτ. Ευστόχησε σε ένα τρίποντο από τις 45 μοίρες, 6 λεπτά για το τέλος και έκανε το 73-68, σπάζοντας παράλληλα τους αστραγάλους του Πάρκερ. Με ωραίο floater από κοντά σκόραρε για το 78-73, 4:30 για το τέλος, ενώ με καρφωματάρα μετά από πάσα του Λεσόρ έγραψε το 81-73 στα 3:30 λεπτά για τη λήξη. Δεν... κρύφτηκε και έδειξε πως θα συνεχισει να είναι ένας εκ των ηγετών της ομάδας στην προσπάθεια για πρόκριση στο Final Four της Euroleague.

Μεγάλο ματς έκανε και ο Ντίνος Μήτογλου που περνά την κορυφαία σεζόν της καριέρας του στη Euroleague και αποτελεί εκ των καλύτερων και πιο σταθερών ψηλών της διοργάνωσης. Ο Έλληνας διεθνής δημιούργησε θέματα στην άμυνα των Καταλανών και σούταρε με 6/8 διποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ. Τα πέντε επιθετικά ανανεώνοντας επιθέσεις για την ομάδα του και άλλα 5 επιθετικά.

Τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και ήταν δεύτερος σκόρερ των πράσινων πίσω από τον Ναν. Έμεινε σχεδόν σε όλο το ματς στο παρκέ, παίζοντας 37:49, δείγμα του πόσο τον εμπιστεύεται ο Εργκίν Αταμάν.

@Photo credits: INTIME