Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-101 (pics)

Ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο 2ος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Euroleague αφού οδήγησε στο 7ο αστέρι την ΤΣΣΚΑ η οποία επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό τελικό και σε 45' της Φενέρμπαχτσε με 96-101.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατέκτησε για 7η φορά τον τίτλο της Euroleague επικρατώντας σε έναν φανταστικό τελικό της Φενέρμπαχτσε μετά από παράταση με 96-101. Ο Δημήτρης Ιτούδης έγινε ο δεύτερος Έλληνας προπονητής που κατακτά την κορυφή της Ευρώπης (μετά τον Γιώργο Μπαρτζώκα).

Η Φενέρ κατάφερε από το -17 (55-72) στο 31’ να προηγηθεί στην παράταση (90-89, 42’), αλλά δεν ολοκλήρωσε ποτέ την ανατροπή κυρίως λόγω Ντε Κολό και Τεόντοσιτς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του τελικού μόνο αγχωμένες δεν ήταν οι ομάδες οι οποίες ξεκίνησαν με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων (2/3 η Φενέρ, 3/4 η ΤΣΣΚΑ) με τους Ρώσους να έχουν το προβάδισμα (11-15, 6’ και 15-20, 8’). Η είσοδος του Ρίκι Χίκμαν, άλλαξε το ρυθμό και με πέντε δικούς του πόντους ισοφάρισε η τουρκική ομάδα στους 20 πόντους.

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να «διαβάζει» άριστα το παρκέ και να σκοράρει με συνέπεια, η ΤΣΣΚΑ είχε λύσεις και παρά το γεγονός ότι γρήγορα συμπλήρωσε ομαδικά φάουλ αύξησε τη διαφορά το +12 (30-42, 19’). Το εντυπωσιακό μπάσκετ των Ρώσων ανακόπηκε μόνο από την κόρνα της λήξης για την ανάπαυλα.

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε με πιεστική άμυνα να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα, αλλά ενώ έκλεβε κατοχές μπάλες ο Γιαν Βέσελι «έσπαγε» το καλάθι από τη γραμμή των βολών (ξεκίνησε με 0/9) κι έτσι η διαφορά έπεσε μέχρι τους 16 (37-53). Ο Τεόντοσιτς όμως έκανε εξωγήινο παιχνίδι και μόνος του έστειλε την ομάδα του στο +21 (42-63, 28’).

Οι Τούρκοι προσπάθησαν για μια τελευταία φορά και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (76-79, 37’) έχοντας πρωταγωνιστή τον Έκπε Ούντοχ και τον Πέρο Άντιτς. Η Mercedes Benz Arena πήρε… φωτιά από τους 10.000 Τούρκους οπαδούς και ο Μπόμπι Ντίξον με πέντε δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 81-81 (43’’ για τη λήξη) και τελικά 2/2 βολές του Κώστα Σλούκα και φόλοου του Βίκτορ Κριάπα μετά από άστοχο σουτ του Γάλλου γκαρντ το ματς πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι που οι Ρώσοι βρήκαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με 90-97, διαφορά που φάνηκε αρκετή για να της χαρίσει τον τίτλο.

Ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε πάρα πολύ στα 30:38 που έπαιξε έχοντας 10 πόντους (2/5δ., 1/3τρ., 3/3β.), 2 ριμπάουντ, 2 λάθη και ένα κλέψιμο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με 61% στα δίποντα (45% η Φενέρ), στις βολές (69%-94%) και είχε 6 περισσότερες ασίστ (16-22).

Οι Ρώσοι παρά τον πανικό στο τέλος της κανονικής διάρκειας είχαν καθαρό μυαλό στην παράταση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μίλος Τεόντοσιτς σε 34:43 είχε 19 πόντους (1/1δ., 3/6τρ., 8/9β.), 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Ο Νάντο Ντε Κολό σε 28:27 τελείωσε με 22 πόντους (5/12δ., 1/3τρ., 9/10β.), 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιαν Βέσελι ήταν απογοητευτικός. Ο Τσέχος σε 18:09 είχε 7 πόντους με 3/5 δίποντα και 1/10 βολές!

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ντίξον ισοφάρισε με τρίποντο στους 81 πόντους και ακολούθησαν: λάθος του Ντε Κολό, 2/2 βολές τους Σλούκα (83-81), άστοχο τρίποντο του Ντε Κολό και φόλοου του Κριάπα που έστειλε το ματς στην παράταση αφού στο 1’’ δεν ήταν δυνατόν να βρει καλό σουτ ο Ούντοχ.

Στην παράταση με το σκορ 90-89 η Φενέρ δε βρήκε σκορ και με φόλοου του Χάινς έγινε το 90-95 καλάθι το οποίο έφερε την ΤΣΣΚΑ κοντά στη νίκη και στον τίτλο. Τα τρίποντα των Ντιξόν και Ντατόμε έκαναν το 96-9, αλλά οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε την εξαιρετική αντίδραση που έδειξαν στην τελευταία περίοδο.

Η ΤΣΣΚΑ την ηρεμία στην παράταση.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τον φόβο και τον πανικό στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ η Φενέρ την τραγική δεύτερη περίοδο και τις πολλές χαμένες βολές (27/39, με 1/10 ο Βέσελι)..

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-50, 53-69, 83-83 (παρ.) 96-101