Ζενίτ-Μπαρτσελόνα 70-78: «Απάντησε» στο break και «βλέπει» Κολωνία! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να απαντήσει στο «break» της Ζενίτ και με τη νίκη της στην Αγία Πετρούπολη με 78-70 πήρε προβάδισμα... πρόκρισης (2-1) στο Final 4 της Κολωνίας.

Η Ζενίτ το πάλεψε και πάλι. Μόνο που η Μπαρτσελόνα δεν ήταν διατεθειμένη να την αφήσει να κάνει τη ζημιά. Αντίθετα φρόντισε να πάρει το αίμα της πίσω για την ήττα στο Game 1 της Βαρκελώνης και να απαντήσει με δικό της «break» επί ρωσικού εδάφους.

Ο Μπράντον Ντέιβις (22π., 8ριμπ.,) ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά στο ματς και πάνω στον οποίο στηρίχθηκε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για το «διπλό» που έφερε τους «μπλαουγκράνα» ακόμα πιο κοντά στο Final 4 της Κολωνίας. Πλέον έχουν δύο ευκαιρίες και χρειάζονται άλλη μια νίκη προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για την τελική φάση. Οι Χίγκινς (16π.) και Κούριτς (13π.) τον ακολούθησαν σε απόδοση, την ώρα που ο Κέβιν Πάνγκος έδειχνε αρκετά κουρασμένος για λογαριασμό της Ζενίτ έχοντας 3/9 σουτ και 6 λάθη.

Ο Μπίλι Μπάρον (19π., 3/5τρ.) προσπάθησε, ο Άλεξ Πόιθρες (14π., 5ριμπ.) έκανε ό,τι μπορούσε μέσα στις δύο ρακέτες ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν την ήττα της ομάδας του η οποία θα χρειαστεί να κάνει το 2/2 εάν και εφόσον θέλει να προκριθεί στο Final 4.

Το ματς

Ιδιαίτερα νευρικό και νωθρό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα και για τις δύο ομάδες στην «Sibur Arena» της Αγίας Πετρούπολης. Η Ζενίτ ξεκίνησε με 0/3 σουτ, ενώ και η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να βρει ιδιαίτερο ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ στο τετράλεπτο να ήταν στο 0-6 για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Ο Ρίβερς προσπάθησε να δώσει πνοή, αλλά τα εκατέρωθεν λάθη και η αστοχία «έκλεισαν» το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-16. Οι μεν γηπεδούχοι είχαν 4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3 λάθη, οι δε φιλοξενούμενοι 4/14 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να «μοιράζονται» την περίοδο και τα... επιμέρους σκορ.

Η Ζενίτ έφτασε στο σημείο να προηγηθεί με 28-21 στο 16' και αυτό χάρη στον Αλεξ Πόιθρες (10π., 5ριμπ., στο α' μέρος), ο οποίος είχε εκμεταλλευτεί την αμυντική αδυναμία του Πάου Γκασόλ σκοράροντας και είχε βοηθήσει για το 10-2 της ομάδας του (από το 18-19 του 11'). Παρόλα αυτά δεν υπήρξε συνέχεια. Από τη μία ο Κούριτς (9π., στο α' με 3/3τρ.) και από την άλλη ο Ντέιβις (9π., 3/6δίπ., 1/1τρ.) συνετέλεσαν τα μέγιστα για το αντίστοιχο 14-3 της Μπαρτσελόνα για το προσπέρασμα (31-34) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (33-34). Σε αυτό το διάστημα η Ζενίτ είχε 8/22 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/12 βολές, 11-5 ριμπάουντ (σ.σ. Πάνγκος 3π., με 0/3 σουτ) ενώ η Μπαρτσελόνα 7/24 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 11-4 ριμπάουντ.

Στην 3η περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν πιο... συγκεντρωμένη και πιο στοχευμένη στο παιχνίδι της. Οι Μπράντον Ντέιβις και Κάιλ Κούριτς συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει με αποτέλεσμα οι «μπλαουγκράνα» να πάρουν και διαφορά 10 πόντων (42-52) στο 28'. Όμως κάποιες βιαστικές επιλογές των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με την άνοδο του Μπάρον έφεραν τα πάνω-κάτω και βοήθησαν την Ζενίτ να πλησιάσει στους πέντε πόντους με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (51-55) και στη συνέχεια και στον πόντο (58-59) δύο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Γκασόλ και Μίροτιτς βοήθησαν τους Καταλανούς να φτάσουν σε σερί 7-0 και να προηγηθούν εκ νέου με +8 πόντους (58-66) και να πάρουν το μομέντουμ του αγώνα το οποίο και κράτησαν έως το τέλος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα ήταν εύστοχη έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ εκμεταλλεύτηκε τον Ντέιβις ο οποίος είχε 58% στα δίποντα, ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του 38%. Συν το γεγονός ότι έλεγξε και τα ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ έχοντας 22 πόντους με 7/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 τάπες και 3 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Κάιλ Κούριτς (13π.) και Κόρι Χίγκινς (14π.) ήταν εκείνοι που συμπλήρωσαν ιδανικά τον Μπράντον Ντέιβις.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός κλίματος αγώνα ο Όστιν Χόλις ο οποίος είχε σε 23 λεπτά 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 7-0 της Μπαρτσελόνα από το 32' έως το 34' με το οποίο μετέτρεψε το 58-59 σε 58-66! Σ' ένα τόσο κλειστό ματς, η διαφορά των +8 πόντων ήταν «χρυσή» για την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Άλεξ Πόιθρες στο πρώτο δεκάλεπτο ύστερα από την ιδανική ασίστ του... συνήθη ύποπτου, Κέβιν Πάνγκος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τα 15 λάθη της και το 44% στα δίποντα. Η Ζενίτ το γεγονός ότι έχασε τα ριμπάουντ και ότι είχε από τη πλευρά της 45% στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 33-34, 51-55, 70-78

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΖΕΝΙΤ 2-1

Game 1: Μπαρτσελόνα - Ζενίτ 74-76
Game 2: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 81-78
Game 3: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 70-78

Game 4: Ζενίτ – Μπαρτσελόνα 30/4
Game 5: Μπαρτσελόνα – Ζενίτ 4/5 (αν χρειαστεί)