Φενέρμπαχτσε - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-85: Ο Κλάιμπερν έβγαλε την σκούπα (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε την Φενέρμπαχτσε με 68-85 και έγινε η πρώτη ομάδα του Final 4. Ο Κλάιμπερν ήταν τρομερός με 34 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έγινε η πρώτη ομάδα του Final 4 αφού έκανε το 3-0 επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη της Φενέρμπαχτσε με 68-85. Ο Ουίλ Κλάιμπερν έκανε πλάκα στην αντίπαλη άμυνα με 34 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν να επιβληθούν μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας και μόλις στο 4ο λεπτό βρέθηκαν να προηγούνται με 12-0. Η είσοδος του Κλάιμπερν πρόσφερε λύσεις στο σκοράρισμα της ομάδας του Ιτούδη, ωστόσο η «τριάδα» ΝτεΚολό, Βέσελι και Γκούντουριτς είχαν βρει ρυθμό για τα καλά (20-8, 7').

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο δεύτερο δεκάλεπτο πλησίασε σε 28-23, αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ο ΝτεΚολό έκανε το 33-23, 15'). Στο πεντάλεπτο μέχρι το ημίχρονο η εικόνα άλλαξε άρδην. Ο Κλάιμπερν με τον Λούντμπεργκ πήραν «φωτιά», δεν τους σταματούσε κανείς και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στην ανάπαυλα με 39-44.

Θα περίμενε κανείς από τους γηπεδούχους να μπουν με το μαχαίρι στα δόντια στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά συνέβη το αντίθετο. Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εκμεταλλεύτηκαν το άγχος των αντιπάλων τους και χωρίς να το καταλάβει κανείς βρέθηκαν στο +19 (39-58). ΟΙ παίκτες της Φενέρ εκνευρίστηκαν, διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση και μόνο μπάσκετ δεν έπαιζαν. Κλάιμπερν και Λούντμπεργκ συνέχισαν το έργο τους, διατήρησαν το ρυθμό τους και το σκορ έγινε 48-70 (29').

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έμεινε συγκεντρωμένη στα σκληρά φάουλ των γηπεδούχων, δεν αντέδρασαν στον εκνευρισμό τους και με τον Κλάιμπερν να κάνει το παιχνίδι της ζωής του η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (52-78, 36'). Στο τέλος απλά η Φενέρ έριξε κάπως τη διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ αρχικά ήταν πιο ήρεμη, έμεινε πιστή στο πλάνο της και είχε 66.7% σε δίποντα και 12 εύστοχα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κλάιμπερν έκανε ματσάρα με 34 πόντους (4/5δ., 5/9τρ., 11/14β.) και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Πολλοί δε βοήθησαν, αλλά χειρότερος όλων ο Μπράουν με 2 πόντους, 2 λάθη και μία ασίστ σε 12 λεπτά.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούντμπεργκ ολοκλήρωσε με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο τρίτο δεκάλεπτο έληξε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τον εκνευρισμό της. Η ΤΣΣΚΑ τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ενα από τα πολλά καλάθια του Κλάιμπερν στο οποίο έμεινε για αρκετά δευτερόλεπτα στον αέρα αποφεύγοντας τον αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-44, 52-71, 68-85

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 3-0

Game 1: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 92-76
Game 2: ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 78-67
Game 3: Φενέρμπαχτσε – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-85