ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 92-76: Τρίποντο παραλήρημα στο φινάλε και 1-0!

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν συγκλονιστικός στη Μόσχα όμως η ΤΣΣΚΑ πέτυχε 6 τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο κι εν τέλει επικράτησε με 92-76, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Η Φενέρμπαχτσε ταξίδεψε στη Μόσχα δίχως τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ και τους Ντίξον, Έντι, Πιέρ, Ουλάνοβας και Βέσελι ωστόσο στάθηκε αξιοπρεπέστατα για τρία δεκάλεπτα και προηγήθηκε με 64-66 στο 30’ χάρη στη ματσάρα του Νάντο Ντε Κολό (27π.)! Παρ’ όλα αυτά, η ΤΣΣΚΑ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, έκανε επιμέρους σκορ 28-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε 6 τρίποντα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4 της Κολωνίας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Νάντο Ντε Κολό κουβάλησε επιθετικά τη Φενέρ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Μόσχα, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 15-21 στο 6:27 με τον Γάλλο γκαρντ. Παρ’ όλα αυτά, η είσοδος του Λούντμπεργκ έδωσε ενέργεια και λύσεις στην ΤΣΣΚΑ που βελτίωσε τα ποσοστά της και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 28-23 σουτάροντας με 72% στο δίποντο (8/11) κόντρα στη Φενέρ που είχε 11/12 βολές σε αυτό το διάστημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Βόιτμαν πέτυχε τρίποντο από την κορυφή με ταμπλό για το 37-27 στο 12:28! Ο Ντε Κολό κράτησε όρθια τη Φενέρμπαχτσε στη Megasport Arena, μειώνοντας σε 45-40 και φτάνοντας τους 22 πόντους στο ημίχρονο ωστόσο η ΤΣΣΚΑ άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-44, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Κλάιμπερν (13π.) και Χάκετ (11π.).

Η Φενέρ των πολλών απουσιών δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί. Αντίθετα βελτίωσε την άμυνά της, δέχτηκε μόνο 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον συγκλονιστικό Ντε Κολό, προηγήθηκε με 64-66 στο 30’! Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το γκάζι… πατημένο στην τέταρτη περίοδο, πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα με τους Ούκχοφ, Αντόνοφ και Χάκετ (2), έβγαλαν τρεις καλές άμυνες και προηγήθηκαν 84-70 με το γκολ-φάουλ του Κλάιμπερν στο 36’!

Η ΤΣΣΚΑ ήταν on fire πίσω από τα 6μ.75, ξεκλείδωσε την άμυνα της αξιόμαχης Φενέρμπαχτσε και άνοιξε λογαριασμό στη σειρά, επικρατώντας με 92-76 παρά τις προσπάθειες του Ντε Κολό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ κατέβασε 32 ριμπάουντ (11 επιθετικά) αντί 17 της ΤΣΣΚΑ και πέτυχε 14/30 τρίποντα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Χάκετ και Κλάιμπερν ηγήθηκαν της ΤΣΣΚΑ κόντρα στη Φενέρ που στηρίχθηκε στον Ντε Κολό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βόιτμαν βοήθησε την ΤΣΣΚΑ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Πέρεζ είχε 0/1 δίποντο, 1 ασίστ σε 13’.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα «νεκρά» διαστήματα, η Φενέρ την… κατάρρευση στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 1-0