Ζενίτ-Παναθηναϊκός 112-83: Λευκή πετσέτα! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο, δέχθηκε 65 πόντους και διασύρθηκε στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ με 112-83! Πρόκριση για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στα playoffs της EuroLeague με σούπερ Πάνγκος (33π., 11ασ.).

Όταν από τη μία πλευρά διακυβεύεται η πρόκριση στα playoffs της EuroLeague και από την άλλη.... τίποτα απολύτως, είναι λογικό και επόμενο να γείρει η πλάστιγγα προς τη πλευρά του υψηλού κινήτρου! Όπως και έγινε στην Αγία Πετρούπολη.

Ήταν ένας Παναθηναϊκός παραδομένος στη μοίρα του, ένας Παναθηναϊκός που δεν κατάφερε να υπερασπιστεί -έστω- το brand name του, ένας Παναθηναϊκός που πέταξε έτσι... απλά «λευκή πετσέτα» στην Αγία Πετρούπολη, διασύροντας τ' όνομά του στην EuroLeague. Μπορεί για 22 λεπτά να είχε «σφυγμό» και να έδειχνε ότι θα μπορούσε να «ενοχλήσει» τη Ζενίτ, στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω και παραδόθηκε άνευ όρων στην «διψασμένη» ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ!

Οι 112 πόντοι παθητικό αποτυπώνουν στο έπακρο τα όσα έγιναν στη Ρωσία, με τους «πράσινους» να δέχονται 65 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν η αρχή, η μέση και το τέλος της Ζενίτ έχοντας 33 πόντους με 3/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος!

Το ματς

Η Ζενίτ όχι μόνο έπιασε στον... ύπνο τον Παναθηναϊκό, αλλά απέδειξε στα πρώτα λεπτά του αγώνα την ανάγκη που είχε για τη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Με τον Κέβιν Πάνγκος να ήταν ασταμάτητος και να ευστοχούσε έξω από τα 6.75 μέτρα σαν να... πέταγε βότσαλα στον ωκεανό, η ρωσική ομάδα προηγήθηκε με 11-0 (!) και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όμως όταν οι «πράσινοι» άρχισαν να παίζουν πιο επιθετικά στην άμυνα και «βρήκαν» συνεργασίες στην επίθεση, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιμέρους 22-12 και να μειώσουν στον πόντο (23-22 στο 8') πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (26-22). Ένα διάστημα όπου η Ζενίτ πήρε πολλά από τα περιφερειακά της σουτ (6/11 τρίποντα) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε επιλέξει να περάσει τη μπάλα περισσότερο στο καλάθι (8/13 δίποντα).

Ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή που ο Πάνγκος έπρεπε να πάρει κάποιες ανάσες με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να είναι κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ ωστόσο μπόρεσε να πάρει εκ νέου διαφορά κοντά σε διψήφιο νούμερο (32-24 στο 14') έχοντας μπει στο μπόνους των βολών από το 12' αλλά ένα νέο 7-2 των «πρασίνων» μείωσε την διαφορά στο τρίποντο (34-31 στο 16'). Και πάλι. Ένα τρίλεπτο ολιγωρίας σε συνδυασμό με 1-2 ανάποδα σφυρίγματα (ή μη σφυρίγματα) έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με +9 πόντους (47-38) λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (47-40).

Οι Πάνγκος (12π., 4/8τρ., 5ασ.) και Τόμας (11π., 3/3δίπ., 1/1τρ., 2/2β., 3ριμπ., 2ασ.) έκαναν τη περισσότερη δουλειά στο πρώτο μισό του αγώνα, ενώ η Ζενίτ είχε στη στατιστική της 8/16 δίποντα, 8/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 7-5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός (Παπαπέτρου 9π., 3/5δίπ., 1/2τρ.) μέτρησε 14/23 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 10-6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Οι «πράσινοι» μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο ματς μέχρι το 22' όταν και ήταν σε απόσταση δύο κατοχών (52-48) από την ρωσική ομάδα. Όμως δύο λάθη στην επίθεση, ένα ελεύθερο άστοχο σουτ και... μπόλικη απροσεξία στην άμυνα, βοήθησαν την Ζενίτ να πραγματοποιήσει σερί 9-0 και να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με 13 πόντους διαφορά (61-48) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια εξελίχθηκε σε «δίποντο εσείς, τρίποντο εμείς» με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να φτάσει και στο +17 (71-54) για τους γηπεδούχους και τον Πάνγκος να είχε έως εκείνο το σημείο 7/12 τρίποντα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ουσιαστικά είχε... διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (83-63 στο 32') η οποία «κρατούσε» τη πρόκριση στα χέρια της και δεν ήταν διατεθειμένη ούτε καν... να απειληθεί. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει σε 84-72 στο 34' και αυτό χάρη στην second unit και δη με τον Νίκο Δίπλαρο, ο οποίος είχε συμμαζέψει το παιχνίδι της ομάδας του. Όμως όταν πέρασε εκτός παρκέ η διαφορά εκτοξεύθηκε και πάλι στο +22 για τη Ζενίτ (99-77 στο 37') ενώ «έσπασε» την «κατοστάρα» στα 2:38 πριν από το τέλος του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 22/34 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 23/27 βολές και 23 ασίστ για μόλις... 8 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν «όλα τα λεφτά» για τη Ζενίτ έχοντας 33 πόντους με 3/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος!

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Ουίλ Τόμας συμπλήρωσε ιδανικά τον Καναδό γκαρντ και ειδικά τις στιγμές που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κρατηθεί στο ματς. Όμως είχε τις «απαντήσεις» και έδωσε την ώθηση για τη μεγάλη διαφορά τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Να πούμε καλύτερα ποιοι διασώθηκαν; Νέντοβιτς, Παπαπέτρου και Δίπλαρος

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 9-0 σερί της Ζενίτ μετά το 52-48, με το οποίο η ρωσική ομάδα έφτασε στο +13 (61-48) με αποτέλεσμα να τελειώσει πρόωρα το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα του Άλεξ Πόιθρες μετά την ασίστ...ακριβείας του Κέβιν Πάνγκος στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός ΟΛΟ το δεύτερο ημίχρονο. Η Ζενίτ το διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε γίνει απειλητικός.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83