Μπάγερν - Φενέρμπαχτσε 68-77: Πήρε την πρόκριση και πάει για το πλεονέκτημα!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα από το Audi Dome, επικρατώντας της Μπάγερν με σκορ 68-77, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα playoffs και καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας από τους Βαυαρούς στην Κωνσταντινούπολη.

Η Φενέρμπαχτσε ακολούθησε τις Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ, Αναντολού Εφές και Αρμάνι Μιλάνο στα προημιτελικά της EuroLeague έπειτα από το «διπλό» στο Μόναχο ενώ κάλυψε το -4 της ήττας (71-75) στην Κωνσταντινούπολη από τους Βαυαρούς. Πλέον η Φενέρ θα διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κατάταξη, διεκδικώντας ακόμα και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπάγερν προηγήθηκε 10-3 με τον Σίσκο στο 2:59 ωστόσο η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 5-15 ως το τέλος της πρώτης περιόδου και προηγήθηκε με 15-18 στο 10' με το τρίποντο του Νάντο Ντε Κολό. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έκανε το 24-22 με 2/2 βολές στο 14:13 κι έφτασε τους 10 προσωπικούς πόντους όμως η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-35 με τον Ντάισον Πιέρ.

Στην τρίτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της. Ο Βέσελι σκόραρε για το 39-45, ο Μάρκο Γκούντουριτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 42-52 στο 28:30 ενώ η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 44-53. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 68-77 και ανεβαίνοντας στο 20-12 στην κατάταξη της EuroLeague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε σούταρε με 61.1% στο δίποντο και είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Γκούντουριτς, Ντε Κολό και Βέσελι ηγήθηκαν της Φενέρ στο Μόναχο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Γκιστ έμεινε στους 2 πόντους με 1/6 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάισον Πιέρ είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Φενέρ στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τα «νεκρά» διαστήματα, η Μπάγερν τα 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-35, 44-53, 68-77.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.