Ρεάλ - ΤΣΣΚΑ 89-96: Έβαλε σε περιπέτειες τους Μαδριλένους! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε «καρέ-φωτιά» στη Μαδρίτη και με τη νίκη (96-89) στο WiZink Center, έβαλε σε... μπελάδες την Ρεάλ όσον αφορά τη πρόκριση στα playoffs!

Η τετράδα των Μάικ Τζέιμς, Ουίλ Κλάιμπερν, Γιοχάνες Φόιγκτμαν και Τορνίκε Σενγκέλια ήταν εκείνη που έκανε την διαφορά στη Μαδρίτη για τη εύκολη, σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς, επικράτηση!

Οι τέσσερις παίκτες της ΤΣΣΚΑ πέτυχαν τους 77 από τους 96 πόντους της ομάδας τους, η οποία έκανε... πάρτι έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 16/34 τρίποντα!

Μάλιστα η διαφορά είχε φτάσει και τους 18 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου, δείγμα της ανωτερότητας της ΤΣΣΚΑ σε αυτό το ματς. Την ίδια ώρα η Ρεάλ έμεινε στην 7η θέση με ρεκόρ 17-13 και πλέον βρίσκεται μόνο μία νίκη μπροστά από τα playoffs, μπαίνοντας σε περιπέτειες ενόψει της συνέχειας!

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ φάνηκε καλύτερα διαβασμένη και πιο προετοιμασμένη από την Ρεάλ Μαδρίτης στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Σενγκέλια να πραγματοποιεί «δαιμονισμένο» ξεκίνημα η ομάδα της Μόσχας προηγήθηκε με 16-10 στο 5' και τον Γεωργιανό να είχε ήδη 11 πόντους στο ενεργητικό του. Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Μάικ Τζέιμς αλλά ο Τόμπκινς είχε τις απαντήσεις και δεν άφησε την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο (21-23).

Κάτι που έγινε στη συνέχεια! Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν... άχαστος (4/4τρ.) και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε να παίρνει ολοκληρωτικά το momentum του αγώνα. Μετά το 30-32 του 14' η ΤΣΣΚΑ πήρε... φωτιά στην επίθεση και με επιμέρους 17-5 (!) προηγήθηκε με 49-35 (στο 18') και κράτησε το +14 έως και το τέλος του ημιχρόνου (55-41).

Στη συνέχεια η Ρεάλ όχι μόνο δεν παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, αλλά είδε τους Ρώσους να εκτοξεύουν στον δείκτη του σκορ στο +18 (49-67) και ουσιαστικά να «καθαρίζουν» με την υπόθεση της νίκης. Μετά το 30' (67-74) η Ρεάλ προσπάθησε να βρει κάποιες απαντήσεις, αλλά η ΤΣΣΚΑ έστελνε τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους και στην ουσία δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι Κλάιμπερν και Φόιγκτμαν ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν περισσότερο στο δεύτερο μισό του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 16/34 τρίποντα και μάλιστα σε στιγμές όπου «άνοιξε» την ψαλίδα του σκορ. Και φυσικά σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του ματς έπαιξαν τα μόλις 6 λάθη που υπέπεσαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Μάικ Τζέιμς (22π., 3/6δίπ., 4/6τρ., 4/5β., 4ασ.) και Ουίλ Κλάιμπερν (23π., 2/5δίπ., 4/6τρ., 7/7β.., 4ριμπ., 2ασ., 2κλ.) ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Σενγκέλια (14π., 4/7τρ.) στο ξεκίνημα και ο Φόιγκτμαν (18π., 4/7τρ., 9ριμπ.) στη συνέχεια έκαναν εξαιρετική δουλειά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 17-2 της ΤΣΣΚΑ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Απαρατήρητοι οι Λαποβίτολα και Τάιους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό tomahawk κάρφωμα του Φόιγκτμαν στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τη χαμηλή δημιουργία με τις 13 ασίστ, ενώ η Ρεάλ το «κενό» διάστημα στην 2η περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-55, 65-74, 89-96