ΤΣΣΚΑ – Αρμάνι Μιλάνο 76-84: Συγκλονιστικός Πάντερ από… παντού! (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο προηγήθηκε με 10-30 στο 10’, ο ασταμάτητος Κέβιν Πάντερ έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (5/9 τρίποντα) και η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πανηγύρισε τεράστια νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ με 76-84!

Η Αρμάνι Μιλάνο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαίωσε εκ νέου στη Megasport Arena της Μόσχας κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-30), άντεξε στην πίεση και έφτασε στη νίκη που τη φέρνει στη δεύτερη θέση της κατάταξης, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κέβιν Πάντερ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε… εκρηκτικό ξεκίνημα στη Megasport Arena της Μόσχας κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Κέβιν Πάντερ σκόραρε για το 6-17 (5:58) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 10-30! Σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα σούταρε 10/12 δίποντα (83.3%) και μοίρασε εννιά ασίστ αντί μόλις μιας των γηπεδούχων που επέμειναν δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (0/5 τρίποντα). Ακολούθως η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τον Σενγκέλια (29-37, 16:23) ωστόσο ο εκπληκτικός Κέβιν Πάντερ πέτυχε 8 πόντους στα τελευταία 69" του ημιχρόνου για το 34-47 με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ πέρασε την μπάλα στον Σενγκέλια, ο οποίος μείωσε σε 48-56 φτάνοντας τους 18 πόντους με 4/5 δίποντα ενώ ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, μειώνοντας σε 51-56 στο 26:04! Παρ’ όλα αυτά, η Αρμάνι άντεξε στην πίεση, προηγήθηκε ξανά με +10 με τον Κάιλ Χάινς (51-61, 27:47) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 55-70 με το εύστοχο τρίποντο του Ντατόμε at the buzzer. O Σενγκέλια κράτησε όρθια την ΤΣΣΚΑ μειώνοντας σε 70-76 όμως ο Πάντερ ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 73-82 στο 37:57, φτάνοντας τους 30 πόντους με 5/8 τρίποντα! Εν τέλει, το Μιλάνο είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, κράτησε το προβάδισμα και επικράτησε με 76-84, ανεβαίνοντας στο 19-10 στην κατάταξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι σούταρε με 43.5% στο τρίποντο (10/23) και έχτισε από νωρίς διαφορά ασφαλείας που διατήρησε ως το τέλος του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάντερ σκόραρε… όπως ήθελε, τελειώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους (9/9 βολές, 4/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 28 βαθμούς στο PIR σε 29:55.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζακ ΛεΝτέι βοήθησε την Αρμάνι με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο νεοαποκτηθείς Λούντμπεργκ είχε 0/1 δίποντο σε 6:23.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Αρμάνι όταν η ΤΣΣΚΑ μάζεψε τη διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84.