Άλμπα – ΤΣΣΚΑ 68-71: Ζόρια στον... απόηχο του Μάικ Τζέιμς (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Άλμπα έβαλε ζόρια στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας όμως η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο με 68-71 αφού ο Έρικσον αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε ενώ το ζήτημα του Μάικ Τζέιμς απασχολεί τους Ρώσους.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν ακολούθησε την αποστολή της ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο για τον αγώνα με την Άλμπα, από τη στιγμή που η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ενημέρωσε επισήμως πως ο Αμερικανός έχει υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα και παραμένει εκτός αγώνων και προπονήσεων μέχρι νεωτέρας. Ο ίδιος ξέσπασε στα social media λίγες ώρες πριν η ΤΣΣΚΑ φύγει νικήτρια από τη Mercedes-Benz Arena για την 22η αγωνιστική με κορυφαίους τους Μιλουτίνοφ, Σενγκέλια και Χάκετ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τόκο Σενγκέλια κουβάλησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Βερολίνο, σκοράροντας για το 3-9 στο 3:21 και φτάνοντας τους 7 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Νικίτα Κουρμπανόφ ευστόχησε για το 5-11, ο Μάρκους Έρικσον έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Άλμπα με τρίποντο (12-11) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-20. Η Άλμπα πίεσε, η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ ως τα τέλη της δεύτερης περιόδου όταν ο Φοντέκιο με συνεχόμενους πόντους έκανε το 37-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-34 για την πρωταθλήτρια Γερμανίας που βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνά της και στηρίχθηκε επιθετικά στον Σίβα Πέιτον (11π.).

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τόκο Σενγκέλια να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Άλμπα (45-49, 25:31) και τον Πέιτον να αποτελεί σημείο αναφοράς στο παιχνίδι των γηπεδούχων που άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 56-52 στο 30’ με τον Έρικσον. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη άρχισε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 2-7 για το 58-59 στο 33:36 με τις βολές του Ντάνιελ Χάκετ. Ο Σενγκέλια έφτασε τους 16 προσωπικούς πόντους για το 60-63 ενώ ο Πέιτον σκόραρε ξανά για το 65-67 στα 2:15 για το φινάλε!

Ακολούθως ο Γκρέιντζερ έκανε λάθος στα 59’’ και ο Σενγκέλια τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 65-69 στα 38.6’’. Η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ο Λο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 68-69 βάζοντας… φωτιά στο παιχνίδι! Ο Σενγκέλια από τη γραμμή των βολών στα 9.1’’ έκανε το 68-71, ο Έρικσον αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία και η ΤΣΣΚΑ πανηγύρισε τη νίκη στο Βερολίνο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ψύχραιμη στο φινάλε, με σωστές επιλογές ενώ κατέβασε 14 επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Τόκο Σενγκέλια (20π.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (10π.11ριμπ.) ηγήθηκαν της ΤΣΣΚΑ στο Βερολίνο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάνιελ Χάκετ βοήθησε την ΤΣΣΚΑ με 13 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τα 17 λάθη, η Άλμπα ότι έδωσε 14 επιθετικά ριμπάουντ στους φιλοξενούμενους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Τα τελευταία λεπτά και η αντίδραση των Ρώσων στην πίεση της Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-34, 56-52, 68-71.