Βιλερμπάν - Μακάμπι 84-81: Οι Γάλλοι κάνουν... ζημιές! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Βιλερμπάν επικράτησε με 84-81 της Μακάμπι και ανέβηκε στο 4-9, με τον Ουίλμπεκιν (25 πόντοι) να χάνει την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Στο 5-9 η Μακάμπι.

Πλήγωσε τη Μακάμπι η Βιλερμπάν. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 84-81 και ανέβηκαν στο 4-9, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να χάνει κι άλλο οριακό ματς και να πέφτει στο 5-9.

Για τους νικητές ο Φολ και ο Κόουλ είχαν από 15, ενώ στον αντίποδα ο Ουίλμπεκιν είχε 25, αλλά έχασε το τρίποντο που θα πήγαινε το ματς παράταση.

Το ματς

Ο Φολ έγραψε το 12-8 για τη Βιλερμπάν, με τον Καλοϊάρο να μειώνει σε 23-18, 3 λεπτά για το τέλος. Ο Κόουλ διαμόρφωσε το 30-24 στο 10’ για τους Γάλλους.

Ο Μουσταφά Φολ έδωσε προβάδισμα 14 πόντων (46-32) στους γηπεδούχους, με τη Μακάμπι να μαζεύει λίγο τη διαφορά και να γράφει το 50-41 χάρη στον Ζίζιτς στο τέλος του ημιχρόνου. Η Βιλερμπάν είχε 1/8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και η Μακάμπι 5/14.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε με το καλάθι του Ουίλμπεκιν για το 55-51 στο 25’, ενώ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 67-64 με τρίποντο στο 30’.

Ο Νουά έδωσε αέρα 9 πόντων στη Βιλερμπάν, αφου σκόραρε για το 76-67 στο 34. Και πάλι ο Νουά έγραψε το 84-78, 1 λεπτό για το τέλος. Ο Καλοϊάρο έκανε το 84-81 στα 43 δευτερόλεπτα. Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και έτσι οι Γάλλοι πήραν το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν είχε παραπάνω ριμπάουντ (29 αντί 24) και ασίστ (16 αντί 13), ενώ ήταν καλύτερη στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φολ είχε 15 πόντους με 7/9 σουτ και έβαλε το λιθαράκι του στη νίκη της ομάδας του.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Νόρις Κόουλ έκανε καλό ματς με 15 πόντους, βοηθώντας στην επικράτηση των Γάλλων.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ζίζιτς είχε μόλις 2 πόντους σε 15 λεπτά και δεν βοήθησε τη Μακάμπι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το χαμένο τρίποντο του Ουίλμπεκιν στο τέλος που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν τα 3/13 τρίποντα και η Μακάμπι την κακή επίδοση στα ριμπάουντ (25) το πρώτο ημίχρονο και την αδυναμία να ισοφαρίσει, ενώ είχε πολλές ευκαιρίες στην τελευταία κατοχή.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 50-41, 67-64, 84-81