Ρεάλ - Βιλερμπάν 91-84: Θέμα προσωπικοτήτων

Η Ρεάλ (7-5) νίκησε με πολύ μεγάλη δυσκολία την Βιλερμπάν (3-7) επικρατώντας με 91-84.

Η Ρεάλ Μαδρίτης για 36 λεπτά βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με ένα εντυπωσιακό τρίποντο, άλλαξε την κατάσταση και επικράτησε της Βιλερμπάν με 91-84

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι βγάζοντας «φωτιές» από την γραμμή τριών πόντων. Γιαμπουσέλε και Φρίμαν δεν αστοχούσαν με τίποτα κι έτσι η Βιλερμπάν προηγήθηκε νωρίς με 17-26 (8').

Η είσοδος του Γιουλ στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα και με 3/3 τρίποντα του Ισπανού γκαρντ οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 32-35 (14'). Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Κόουλ να μπαίνει στην εξίσωση της επίθεσής τους και διατήρησαν το προβάδισμα (40-50, 20').

Στην τρίτη περίοδο ο Γιαμπουσέλε ήταν αυτός που διατήρησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και ο Ταβάρες πρωταγωνιστούσε για λογαριασμό των Μαδριλένων (52-59, 27'). Οι φιλοξενούμενοι δεν αστειεύονταν και με τους Λάιτι και Κόουλ βρέθηκαν στο +12 (58-70, 30').

Ο Φερνάντεθ με 2/2 τρίποντα και ισάριθμες καλές δικές του άμυνες, διαφοροποίησαν την κατάσταση και το πέτυχαν γρήγορα (67-70, 32'). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στους 79 πόντους στο 36' και αμέσως μετά ο Γιουλ έδωσε το προβάδισμα με εύστοχο σουτ τριών πόντων και δεν ξανακοίταξε πίσω.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ διαθέτει περισσότερες προσωπικότητες ενώ η Βιλερμπάν δεν είχε εναλλακτική λύση στην επίθεσή της όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έντι Ταβάρες τελείωσε με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Ο Σέρχιο Γιουλ με την σειρά του είχε 19 πόντους με 5/6 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καουντί έπαιξε 22 λεπτά κι είχε 2 πόντους. Κακός και ο Φολ με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φαμπιέν Κοζέρ ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 73-79, οι Μαδριλένοι έτρεξαν σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 84-79.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ την κακή της άμυνα για τρία δεκάλεπτα. Η Βιλερμπάν την επιμονή της στα τρίποντα όταν αυτά σταμάτησαν να βρίσκουν στόχο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μία εντυπωσιακή τάπα του Ταβάρες στον Φρίμαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-50, 61-70, 91-84