Μπάγερν - Μπασκόνια 71-80: Όσο ζουν... ελπίζουν οι Βάσκοι

Η Μπασκόνια επικράτησε της Μπάγερν με 71-80 στο Μόναχο, έφτασε τις 11 νίκες στην EuroLeague και θέλει να εξαντλήσει τις όποιες μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Οι Βάσκοι πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στις τελευταίες τέσσερις αναμετρήσεις τους στη regular season, βελτιώνοντας την άμυνα τους στο δεύτερο ημίχρονο

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε δυνατά στο Audi Dome του Μονάχου και προηγήθηκε με το υπέρ της 0-7 με το καλάθι του Ζόραν Νατράγκιτς στο 2:27. Παρ' όλα αυτά, οι Βαυαροί ισορρόπησαν άμεσα το ματς, πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Ντανίλο Μπαρτέλ (10-9, 4:28) κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 25-21 με τις 2/2 βολές του Μάοντο Λο.

Ο ίδιος ανέβασε τη διαφορά στο +7 για τους γηπεδούχους (28-21, 11:02) όμως η Μπασκόνια πίεσε με μπροστάρη τον Ντράγκιτς, ο οποίος πέτυχε 7 σερί πόντους από το 34-30 για το 36-37 των Βάσκων στο 16:54. Μάλιστα η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-44 κι έκανε επιμέρους σκορ 13-16 στην τρίτη περίοδο για το 54-60. Η Μπάγερν Μονάχου πίεσε όμως η Μπασκόνια διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, ο Πιέρια Χένρι ανέβασε τη διαφορά στο +12 (60-72, 34:13) και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 71-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 61% στο δίποντο, κατέβασε 27 ριμπάουντ αντί 21 της Μπάγερν και υποχρέωσε τους Βαυαρούς σε 18 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόκο Σενγκέλια βοήθησε την Μπασκόνια με 11 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 27:31.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ματίας Λεσόρ είχε 0/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ συν 3 φάουλ σε 12:43.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάικλ Έρικ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 18 λάθη, η Μπασκόνια τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 41-44, 54-60, 71-80.