Μακάμπι Τελ Αβίβ - Αναντολού Εφές 77-75: Ανατροπή για το πλεονέκτημα έδρας

Η Μακάμπι (19-8) νίκησε την Αναντολού Εφές (23-4) με 77-75 και πανηγύρισε σε ένα ματς που έμοιαζε χαμένο 5' πριν τη λήξη του.

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ανατροπή κι από το 61-69 στο 35' πήρε τη νίκη με 77-75 επί της Αναντολού Εφές και διατήρησε προβάδισμα για το πλεονέκτημα θέσης.

Η ξαφνική απόφαση της Κυβέρνησης να μην επιτρέψει παρουσία κόσμου στο γήπεδο (αν και μπήκαν κάποιοι) λόγω κοροναϊού, δεν εμπόδισε τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να ξεκινήσουν εντυπωσιακά. Με πρωταγωνιστές τους Ουίλμπεκιν και Χάντερ η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκε να προηγείται με 19-4 (8'), όμως η Εφές μείωσε γρήγορα.

Στην δεύτερη περίοδο το μομέντουμ είχε ξεκάθαρα αλλάξει πλευρά. Η Αναντολού σκόραρε όπως ήθελε, Σίμον και Σίνγκλετον ανέλαβαν δράση και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 31-32 (17').

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με ευκολία. Λάρκιν και Ουίλμπεκιν ξεδίπλωναν στο παρκέ το ταλέντο τους, ωστόσο η Μακάμπι βρήκε βοήθεια ξανά από τον Χάντερ και προσπέρασε (51-50, 24'). Η Εφές με Πλάις και Μίτσιτς έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (51-57, 27'), όμως με καλή άμυνα οι γηπεδούχοι τελείωσαν το δεκάλεπτο έχοντας μειώσει σε 57-59.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν σκορ από μακρινή απόσταση κι έτσι με τρίποντο του Μπομπουά προηγήθηκαν με 61-69 (35'). Αβντίγια και Καλογιάρο εμφανίστηκαν σε κρίσιμο σημείο του αγώνα και με 2/2 τρίποντα η Μακάμπι ισοφάρισε στους 71 πόντους (39') ενώ με καλάθια του Χάντερ προσπέρασε με 75-71. Στα 34'' πριν τη λήξη ο Μίτσιτς βρήκε τρίποντο και φάουλ (75-75), όμως ο Μπομπουά έδωσε βολές στον Ουίλμπεκιν. Ο Αμερικανός ήταν ψύχραιμος με τον Λάρκιν να αστοχεί στο τρίποντο νίκης για την Εφές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι νίκησε για λεπτομέρειες όπως τα ριμπάουντ (39-27) και τις ασίστ (13-9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλμπεκιν ολοκλήρωσε με 21 πόντους (2/4δ., 4/11τρ., 5/6β.), ένα ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άστοχος ο Λάρκιν στην επιστροφή του μετά τον από τραυματισμό. Ο Αμερικανός είχε 14 πόντους με 3/12 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χάντερ τελείωσε έχοντας 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 61-69, η Μακάμπι βρήκε επιμέρους σκορ 14-2. Στη συνέχεια ο Μίτσιτς ισοφάρισε με τρίποντο και φάουλ, ο Ουίλμπεκιν όμως με 2/2 βολές έκανε το 77-75.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι το 27.6% στα τρίποντα. Η Εφές τα 14 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία Λάρκιν και Πλάις που έκανε το 52-59 στο 28΄της αναμέτρησης όπως κι η ίδια μεταξύ Ουίλμπεκιν και Χάντερ για το 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-42, 57-59, 77-75