Εφές - Άλμπα 85-84: Η τάπα του Τζόουνς έκρινε το «θρίλερ» (vids)

Η Αναντολού Εφές μπόρεσε με πολύ κόπο να επικρατήσει της Άλμπα Βερολίνου στην Κωνσταντινούπολη με 85-84.

Η Αναντολού Εφές υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague, ματς με το οποίο άρχισε το δεύτερο μισό της τελευταίας «διαβολοβδομάδας». Οι γηπεδούχοι αν και αγχώθηκαν αρκετά, κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη με 85-84.

Με αυτόν τον τρόπο η τούρκικη ομάδα φτάνει το 14-17 και παραμένει ζωντανή στη διεκδίκηση της εισόδου στα Play In ενώ ο γερμανικό σύλλογος παραμένει τελευταίος με ρεκόρ 5-26.

Εφές – Άλμπα: Το ματς

Οι δύο ομάδες και ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα καθώς αμφότερες πήγαν χέρι χέρι. Μπορεί στο 5:27 ο Χόλατζ να φάνηκε ότι δίνει το προβάδισμα ασφαλείας στην Εφές, ωστόσο η Άλμπα μπόρεσε να παραμείνει κοντά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλο με το σκορ στο 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά, η οποία στα μισά της περιόδου έφτασε το +11 (40-29). Χωρίς να υπάρξει ιδιαίτερη διαφορά στην εικόνα του παιχνιδιού, η τούρκικη ομάδα πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα με το σκορ στο 53-40.

Η επιστροφή των παικτών στο παρκέ συνοδεύτηκε από την επιστροφή της Άλμπα στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Με τον ρυθμό να είναι φανερά υπέρ του γερμανικού συλλόγου, στο 4:37 ο Γουέτζελ έφερε την απόσταση ξανά στο 0 και το σκορ στο 55-55. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μάλιστα ρόλο οδηγού και στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 67-65.

Ο αγώνας στο τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε συναρπαστικό ρυθμό καθώς οι το σκορ άλλαζε διαρκώς, με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν σε ηρεμία η μία την άλλη. Στο 4:55 ο Μπράιαντ έκανε το 77-75 ενώ στο 4:12 ο Τίμαν με εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 77-77 στο 4:12.

Ο Κλάιμπερν φάνηκε να δίνει τη νίκη στην Εφές ωστόσο ο Ολίντε με τρίποντο στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα μείωσε στον πόντο (85-84) και ενώ ο ο Χέρρμανσον φαινομενικά είχε εύκολο lay up, ο Ταϊρίκ Τζόουνς με τάπα, διατήρησε το σκορ στο 85-84 και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 53-40, 65-67, 85-84

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τάπα του Ταϊρίκ Τζόουνς στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα πάνω στον Χέρμανσον που διατήρησε την Εφές μπροστά με 85-84.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ελάιζα Μπράιαντ που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των νικητών με 24 πόντους σε 24:24 λεπτά εντός παρκέ ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Γουίλ Κλάιμπερν με 13 πόντους και ο Ροντρίγκ Μπουμπουά με 11.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Λουίς Ολίντε που τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23:42 λεπτά.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Γιοχάνς Τίμαν που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας συνολικά 2 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 24:33 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7 μπλοκ της Εφές έναντι της μόλις 1 τάπας από πλευράς Άλμπα.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ: Η Εφές είχε περάσει νικηφόρα από το Βερολίνο με 97-89 στην 13η αγωνιστική.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Αναντολού Εφές αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μανίσα την Κυριακή (24/3, 14:30) ενώ την ίδια ημέρα (24/3, 18:00) η Άλμπα δοκιμάζεται εκτός έδρας από τους Νάινερς.