Αρμάνι - Παρτίζαν 85-83: Επτά σερί πόντοι του Νέιπιερ στο τέλος κράτησαν ζωντανό το Μιλάνο (vid)

Με ένα απίθανο κρεσέντο 7 σερί πόντων στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι Μιλάνο (12-15) πήρε τη νίκη απέναντι στην Παρτίζαν (14-14) με σκορ

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ έκανε ό,τι μπορούσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Παρτίζαν και οδήγησε τους Ιταλούς σε μία σημαντική νίκη (85-83), ενόψει της τελικής ευθείας και της προσπάθειας που κάνει η Αρμάνι Μιλάνο για να προλάβει τουλάχιστον το play-in.

Ο Νέιπιερ σημείωσε τους επτά τελευταίους πόντους της ομάδας του (ένα τρίποντο, δύο βολές και ένα δίποντο) που έκριναν την αναμέτρηση.

Η Παρτίζαν είχε την τελευταία ευκαιρία για την παράταση, αλλά ο Ζακ ΛεΝτέι αστόχησε.

Αρμάνι - Παρτίζαν: Το ματς

Η Αρμάνι Μιλάνο χρησιμοποίησε το... όπλο των τριπόντων (57.1%, 8/14) για να καλύψει την αδυναμία της στα ριμπάουντ (12), αλλά και τα πολλά λάθη που έκανε στο πρώτο ημίχρονο (12).

«Έσβησε» γρήγορα το προβάδισμα της Παρτίζαν (0-8, 2-10), προηγήθηκε με 20-19, αλλά βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Και η Παρτίζαν είχε ικανοποιητικό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (6/12, 46.2%), ικανό να αφήσει έξω από την εξίσωση την ακόμα χειρότερη συγκομιδή ριμπάουντ (μόλις 9). Παράλληλα, οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς είχαν 9 κλεψίματα, για 7 ασίστ και 8 λάθη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με την Αρμάνι να ξεφεύγει με διαφορά 6 πόντων, 4:43 πριν το τέλος της περιόδου (57-51) και τον Ντέβον Χολ να δίνει το ρυθμό στο σκοράρισμα (11 πόντους στην 3η). Αλλά η Παρτίζαν μείωσα άμεσα, 59-58, με πρωταγωνιστή τον Αβράμοβιτς (15π. σε εκείνο το σημείο).

Στο όριο των δύο λεπτών ήταν 78-78, με τον Άντζουσιτς να... σπάει την ισοπαλία (78-80). Όμως ο Νέιπιερ με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την Αρμάνι (81-80, 1:29 για το τέλος). Η Παρτίζαν αστόχησε, έχασε το αμυντικό ριμπάουντ και η ιταλική ομάδα κέρδισε φάουλ για βολές. Ο Νέιπιερ πήγε στη γραμμή, μέτρησε 2/2 (83-80) και η Αρμάνι είχε το «πάνω χέρι».

Ο Πάντερ μπορεί να αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο ΛεΝτέι ήταν εκεί για να πάρει το ριμπάουντ: Καλάθι και φάουλ (στα 28.6 δεύτερα) για το 83-83. Ο Νέιπιερ συνέχισε την απίθανη εμφάνιση των τελευταίων λεπτών, δίποντο (αρχικά είχε μετρήσει ως τρίποντο, αλλά άλλαξε στο ριπλέι) πάνω σε άμυνα και 85-83!

Η τελευταία επίθεση της Παρτίζαν ήταν κακή. Ο ΛεΝτέι διέσχισε το γήπεδο, αλλά στο τέλος έκανε ένα... άψυχο σουτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο τέλος, με τον Νέιπιερ να σημειώνει όλους τους πόντους της ομάδας του (7) μέχρι το τέλικό 85-83.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Σαμπάζ Νέιπερ είχε 15 πόντους, με 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 28:34.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Ντοζίερ έμεινε στους 2 πόντους σε 12:56.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Νίκολα Μίροτιτς και ο Σαβόν Σιλντς είχαν από 19 πόντους, ενώ ο Ντέβον Χολ 18 (οι 11 στην 3η περίοδο).

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Αλέκσα Αβράμοβιτς μέτρησε 19 πόντους και 3 ασίστ σε 32:36.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Αρμάνι είχε 16/31 τρίποντα, αλλά και 20 ασίστ για 19 λάθη.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Η Παρτίζαν είχε επικρατήσει με 82-69, άρα κράτησε μόνο τη διαφορά.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: H Παρτίζαν αγωνίζεται στην έδρα της Μπόρατς (11/3, 20:00), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο έχει ντέρμπι απέναντι στη Βίρτους, στη Μπολόνια (10/3, 19;!5).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-40, 64-67, 85-83.