Μονακό - Φενέρμπαχτσε 76-69: Ανατροπή με... πρίγκιπα Τζέιμς

Σπύρος Μαρκεζίνης
Η Μονακό με ανατροπή μπόρεσε να υπερασπιστεί την έδρα της και επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε με 76-69.

Η Μονακό υποδέχτηκε τη Φενέρμπαχτσε στο Μόντε Κάρλο στην 25η αγωνιστική της Euroleague και έπειτα από ένα αρκετά ενδιαφέρον αγώνα, οι γηπεδούχοι με μία μεγάλη ανατροπή και πολύ καλή τέταρτη περίοδο, πήραν τη νίκη με 76-69.

Μονακό – Φενέρ: Το ματς

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά η μία στην άλλη, με το σκορ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού να... προϊδεάζει για συναρπαστική συνέχεια (10-8 υπέρ των φιλοξενούμενων, 5:28). Η τούρκικη ομάδα παρέμεινε μπροστά στο σκορ και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με το 25-21 υπέρ της.

Οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους μπόρεσαν να διατηρήσουν τον ρυθμό τους, με το σκορ να φτάνει στο 36-27 (4:09) ενώ η Φενέρ πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 44-36.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ανεβάζουν ρυθμό, φτάνοντας μάλιστα στο 5:30 τη διαφορά στο +10 (54-45). Οι γηπεδούχοι φάνηκε να βγάζουν αντίδραση και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο -6 με 61-55.

Η Μονακό πήρε το πάνω χέρι στο ματς και στο 7:07 ο Μάικ Τζέιμς έβαλε το Πριγκιπάτο σε θέση πλοηγού με 67-66. Στο 4:15 ο Μότλεϊ συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ και αποχώρησε από το παρκέ για τον πάγκο των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς ήταν στη συνέχεια καταιγιστικοί και έφτασαν στη νίκη με σκορ 76-69.

Ενδεικτικό του πόσο καλά πατούσαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, είναι το επί μέρους 21-8! Ο Μάικ Τζέιμς ολοκλήρωσε το ματς με συνολικά 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αποβολή του Μότλεϊ 4:15 λεπτά πριν το τέλος, ο οποίος είχε 11 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, με τη Φενέρμπαχτσε να χάνει έναν από τους καλύτερους παίκτες της.

O ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Μάικ Τζέιμς που κυνηγάει το ρεκόρ του πρώτου σκόρερ στην ιστορία της Euroleague. Ο ίδιος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 23 πόντους (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές) ενώ παράλληλα μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Από τον Μάρκο Γκούντουριτς που σε 22:23 λεπτά εντός παρκέ είχε μόλις 2 πόντους.

ΠΗΓΕ... ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Του Σανλί που τελείωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 22:45 λεπτά συμμετοχής.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Έλι Οκόμπο με 16 πόντους και ο Τζον Μπράουν με 15.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 11 κλεψίματα της Μονακό αντί των 3 της Φενέρ.

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟΝ 1ο ΓΥΡΟ: Η Φενέρμπαχτσε είχε επικρατήσει με 86-74 της Μονακό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Η Μονακό τα βάζει εκτός έδρας με τη Μπουργκ την Κυριακή (4/2, 20:00) ενώ η Φενέρ την ίδια ημέρα στις 19:30 υποδέχεται τη Γαλατασαράι.